Eda Işık Kaplan’ın sözü ortaya çıktı: Yarı baygındım, karşı koyamadım

Samuag

New member
Son dakika haberi!

Ankara‘da, 18 yaşındaki Eda Işık Kaplan, 15. kattaki bir konutun balkonundan atlayarak hayatına son verdi. Olayla ilgili cinsel hücum argümanı bulunurken genç kızın karakolda verdiği söz ortaya çıktı.

Babasını küçük yaşta kaybeden ve sevgi meskeninde büyüyen Eda Parıltı Kaplan, evvelki gün sabaha karşı ablası Güler Kaplan’ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi’nde 15’inci kattaki konutunun balkonundan atlayarak hayatına son verdi.

”KIZINI HARCADILAR”

Eda Ziya’nın intihardan evvel cep telefonundan annesine “Anne küçük kızın kimi şeylere dayanamıyor artık. Kızını epey harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Daima içine attı. Ancak o da epeyce birikti. Dayanamıyor artık. hiç bir şeylerin hoş olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen” bildirisini gönderdiği belirlendi.

CİNSEL HÜCUM ŞİKAYETİ

Dün Karşıyaka Mezarlığında toprağa verilen Eda Işık Kaplan’ın, 31 Temmuz’da polise başvurarak, Mehmet A. ve Yusuf G’nin kendisine cinsel hücumda bulunduğunu argüman ederek şikayetçi olduğu ortaya çıktı.

Mehmet A’nın gözaltına alındığı; fakat Eda Ziya’nın darp ve zorlama olmadığı istikametindeki hekim raporu doğrultusunda kanıt yetersizliğinden isimli denetim kaidesiyle hür bırakıldığı öğrenildi. Soruşturmanın devam ettiği, başka kuşkulu Yusuf G’nin ise arandığı açıklandı.

‘ALKOLÜN TESİRİYLE KABUL ETTİM’

Eda Parıltı Kaplan
‘ın, 31 Temmuz’da karakolda cinsel akın savıyla ilgili verdiği tabiri ortaya çıktı.

Eda Işık sözünde, Yusuf A. ile 1 hafta evvel toplumsal medyada tanıştıklarını belirterek, “Yusuf G. ile bir cümbüş yerinde buluştuk. Yusuf, kendisini ‘Tayfur’ olarak tanıtan bir erkek şahısa geldi. Yusuf, Tayfur, ben ve ablam burada oturduk. Ablamın haricinde ben, Yusuf ve Tayfur alkol içtik. Bu yerde biraz içtikten bir araçla, Tunalı Hilmi Caddesi’nde faaliyet gösteren ismini hatırlamadığım bir cümbüş yerine gittik. Burada da bir süre alkol aldık.

Burada ablam Güler, yerin lavabosuna girmişti. Bu esnada Yusuf bana ‘iyi değilsin, gel seni konuta bırakayım’ dedi. Ben de alkolün tesiriyle kabul ettim. O esnada ablam lavaboda olduğu için ona haber veremedim. Yusuf’un aracına bindik, Yusuf araçtayken, ‘oldukça alkollüsün, bu türlü meskene gitmen uygun olmaz, gel seni otele götüreyim, bir gece orada kal, sabah kendine gelince, meskenine gidersin’ dedi. Ben de alkolün tesiriyle kabul ettim” dedi.

‘YARI BAYGINDIM KARŞI KOYAMADIM’

Tabirinde 31 Temmuz 01.30 sıralarında otele girdiklerini belirten Eda Parıltı, “Otelin giriş katında bulunan bir odaya gittik. Odaya girer girmez Yusuf bana hiçbir şey söylemeden cinsel tacizde bulunmaya başladı. Benim isteğim olmadan benimle zorla cinsel münasebete girdi. Ben alkolün tesiriyle epey fazla reaksiyon gösteremedim. Akabinde Yusuf üstünü gibir daharek ‘kredi kartını unutmuşum alıp geleceğim’ diyerek odadan ayrıldı. daha sonra ben uyuyakalmışım. 1 saat daha sonra Tayfur odaya girmiş, benim haberim yoktu.

Bir anda isteğim ve isteğim olmadan Tayfur benimle ilgiye girmeye çalışıyordu. Gücümü toplayarak istemediğimi söylemiş oldum. ‘Ne yapıyorsun’ diye sordum. ‘Bir şey yapmıyorum’ diyerek ‘ilişkiye devam etti’. Yarı baygın olduğum için karşı koyamadım, yalnızca kendimi kasabildim. sonrasındasında bana kendi telefonunu vererek ‘al ablanı orta, taksiye bin ve git’ dedi. Bende kendi telefonumu yanıma almamıştım, telefonum çantanın ortasında ablamın yanında bulunuyordu. Bunun üzerine ablamı arayıp meskene geleceğimi söylemiş oldum. Beni taksiye bindirdi ve 05.00 sıralarında konutuma döndüm. daha sonra ablama anlattım ve şikayetçi olduk” dedi.

TAKSİ SÜRÜCÜSÜ SÖZ VERDİ

Soruşturma kapsamında sözü alınan, Eda Ziya’yı otelden konutuna götüren taksi sürücüsünün ise “Eda Işık epey sarhoştu ve yarı baygın vaziyette taksiye bindi. Orta ara sayıklayarak, ‘Anneme ne söyleyeceğim. Ben bu duruma nasıl düştüm. Ben artık ne yapacağım’ diyordu” dediği öğrenildi.

Eda Parıltı Kaplan (18)

EN YAKIN ARKADAŞI KONUŞTU

Eda Parıltı Kaplan ile bir arada 6 yıl tıpkı sevgi meskeninde kalan yakın arkadaşı S.F. de konuştu.

S.F, Eda Ziya’nın 18 yaşına girmesi akabinde sevgi konutundan ayrılarak ablası ile yaşamaya başladığını belirterek, “Eda Işık toplumsal medyada tanınan bir tanesiydi. Toplumsal medyadan tanıştığı iki şahısla gece bir cümbüş yerine gidiyorlar. Orada ablası tuvalete gittiğinde Eda’yı kaçırıyor ikisi de. Eda’ya ‘ablan konuta gitti’ diyorlar. Apart bir oteli varmış. Orada evvel Yusuf G, daha sonra Mehmet. A. cinsel atakta bulunuyor. Eda sabah olunca kendine geliyor ve daha sonra karakola giderek şikayetçi oluyor. Hepsini bana anlattı. Karakoldan hastaneye gönderiyorlar. Hastane raporunda ‘darp, yara, zorlama yok’ deniyor. Eda yarı baygın biçimde. Kendisi de birtakım şeyleri hatırladığını söylüyordu. Daima ‘Yarı baygındım, mahzur olamadım, çırpınamadım’ diyordu” dedi.

‘BANA İNANMAYACAKLAR’ DİYORDU’

S.F, Eda Ziya’nın olaydan daha sonra depresyona girdiğini ve daima uyuduğunu söyleyerek “Sürekli uyuyor ve ağlıyordu. Ona inanmayacaklarından bahsediyordu. ‘Bana inanmayacaklar’ diye ağlıyordu. İntihar ettiği gün ablası uyuduktan bir saat daha sonra kendisini 15’inci kattan atmış. Otopsi raporunda intihar olduğu tespit edildi. Ayrıyeten kanında alkol bulundu. Bana ve ablasına her şeyi anlattı. Yetiştirme yurdunda kaldığı için memuriyet bekliyordu. Çalışma ömrüne girmeyi bekliyordu. Babalarından kalan emekli maaşıyla abla kardeş geçimlerini sağlıyorlardı” diye konuştu.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı da Eda Işık Kaplan’ın vefatıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “07.08.2021 tarihinde intihar ederek hayatını kaybeden Eda Işık Kaplan’ı intihara sürükleyen süreç ve vefatıyla ilgili soruşturma evresini yakından takip ediyoruz. Kamu davası açılması halinde de davaya müdahil olarak türel süreçte şahsen bulunacağız” denildi.