Dolandırıcıların HGS borcu tuzağına dikkat!

Ethereum

New member
“HGS borcunuz var, ödemezseniz icra başlayacak” halinde uydurma bir avukat ismiyle gelen bildiriler kullanıcıları mağdur ediyor.

Gönderilen SMS’te insanlara, ödenmemiş HGS borcu olduğu belirtiliyor, bildiriyle bir arada iletilen linke tıklanması gerektiği söyleniyor. Borcun ödenmemesi durumundaysa icra başlatılacağı söyleniyor.

Yönlendirilen uydurma HGS linkine tıklayan kullanıcılardan, T.C. kimlik numarasını ve araç plakasını yazması isteniyor. çabucak sonrasında düzmece bir borç bakiyesi gösteriliyor ve daha sonraki sayfada kredi kartıyla borcun ödenmesi talep ediliyor.

Mağduriyetlerini belirten tüketicilerden kimileri binlerce lira dolandırıldıklarını lisana getirerek yardım talebinde bulunurken, geçersiz SMS gönderilen kimi kullanıcılarsa öteki insanları uyararak bu tuzağa düşmeyin diyor.

İşte HGS dolandırıcılığıyla ilgili atılan kimi iletiler:

ARACIM OLMADIĞI biçimde HGS BORCUNUZ VAR DİYE SMS GELDİ

“Üzerime araç ve HGS olmamasına karşın bir SMS geldi. Borcunuz var yazmışlar. Link vermişler. Bildiri bir avukattan gelmiş görünüyor. Av. K**T***. İcra süreci olmaması için linke tıklayın diyor. HGS ve karayolları müşteri hizmetlerinden denetim ettirin!”

“HGS ve aracım olmamasına karşın tarafıma ödenmemiş borcum olduğunu belirten ve ödenmemesi durumunda icra başlatılacağını söyleyen bir bildiri geldi. En sonunda Av. Aydın Kurt ismi mevcut ve bir link var. Kazara linke tıklayıp çıktım bu biçimde bir borcum var mı yok mu e-devlet’te gözükmüyor.”

KARTIMDAN 1458 TL ÇEKİLDİ

“05.04.2022 günü saat 16.30 sıralarında telefon numarama HGS borcunuz bulunmaktadır iletisi geldi. İcra süreçleri başlatılmaması ismine ödeme yapmak için Av. C** B** biçiminde bir SMS aldım ve adıma kayıtlı aracımın HGS borcu olabileceği kanısı ile bu linke tıkladım. Beni PTT HGS yazılı bir uygulamaya yönlendirdi. Bu sayfada T.C. ve araç plaka numaramı girerek karşıma çıkan ödeme meblağını görüntüledim.

Bunun üzerine kart detaylarımi gireceğim bir alana yönlendirilerek ödeme yapmam istendi ve bu sırada ben aracıma ilişkin olabileceğini değerlendirdiğim HGS borcumu ödemek isterken beni farklı içerikler satın aldırılarak kredi kartımdan 486+486+486 formunda toplamda 1458 TL’lik ödeme tarafıma yansıtıldı ve ben yanıltıldım. Bu durumun düzeltilmesini kartımdan kesilen meblağın tarafıma iadesini talep ediyorum.”

KREDİ KARTIMDAN 2 SEFER ÜST ÜSTE ÇEKİM YAPILDI

“HGS borcunuz var diye ileti geldi. Sorguladım PTT kanalına attı. Ödeme yapmak istedim. Meğerse oyunmuş. Kredi kartımdan 2 sefer üst üste çekim yapıldı bankaya gerekli şikayette bulundum, süreç iptalini istedim. Bilginiz olsun diye paylaşım yapıyorum.”

TEMELSİZ BİLDİRİ GÖNDERİLİYOR

“0535969** numaradan gelen temelsiz bildiri. SMS atıp link yolluyorlar. Asla tıklamadım fakat HGS borcunu bu türlü tahsil etmez devlet. Ve hiç HGS borcum yok. E-devlet’ten denetim edebiliyorum. Adam kendini Av.** olarak tanıtıyor.”

ŞAHSİ BİLGİLERİMİZE NASIL ULAŞIYORLAR?

“Sayın Abone ödenmemiş HGS borcunuz bulunmaktadır. İcra süreçlerinin başlatılmaması ismine ödeme yapmak için; https://lk. T. C./Rz84x Av. S*** t*** ” formunda bildiri geldi ve sayfaya girip sorgu yaptığımda 396 TL borç çıktı. Lakin bu biçimde bir borcum yok? Bunun sorgulaması yetkililerce yapıldığını düşünmüyorum. Ek olarak bu şahıs bilgisi nasıl alınıyor?”

1188 TL GİTTİ, İADEMİ YAPIN

“Sayın Abone ödenmemiş HGS borcunuz bulunmaktadır. İcra süreçlerinin başlatılmaması ismine ödeme yapmak için; https://lk. T. C./Rz84x Av. S** t***” bu biçimde bir bildiri geldi. HGS borcunuz var diye kartımdan 1188 TL çekim yaptılar habersizce. Lütfen iademi yapın.”