Diyarbakırlı matematik öğretmeni: Geometride nokta ve doğrunun olduğunu ispatlayana 50 bin TL

Samuag

New member
Diyarbakır‘da matematik öğretmeni olarak 23 yıldır eğitim veren Nazım Yokuş, yaptığı çalışmaların akabinde değerli bir sav ortaya attı.

Matematikte biroldukça data ve mantık kusuru olduğunu gördüklerini belirten Yokuş, “Daha evvel de bir soru sormuştuk mükafatı ise 50 bin lira olarak belirlemiştik. Sorduğumuz soruda birfazlaca kişi o sorunun yanıtının olmayacağının kanaatine vardı. Biz bu biçimdeda da söylemiştik yaptığımız çalışmaların yanlış mı ya da hakikat mu diyerek sorunun karşılığını web sitemize göndermelerini istemiştik” dedi.

Şu anda yaptıkları çalışmanın ise üç tane temel üzerine konseyi olduğunu belirten Nazım Yokuş, Bunlardan bir tanesi ilkokul ile ortaokullarda öğrencinin başında zihinlerini sınırlıyorlar. Örneğin bir elma ile bir öteki elmanın toplamına iki elma diyorlar. halbuki siz toplama süreçlerini elmalar ile söyleyemezsiniz. Benim ana amacım, mantığım sorgulanabilir ve araştırılabilir bir matematiğin çocuklarımıza öğretilmesidir” diye aktardı.

“AMAÇ MATEMATİĞİ SEVİNÇLİ BİR BİÇİMDE ÖĞRENCİLERİMİZE ÖĞRETMEKTİR”

50 bin liralık ödül için sorularını soran Yokuş, “Biz üç ana temel üzerinde duruyoruz. Bunlardan biri noktadır. Noktanın esasen tanımsız olduğunu ve ispatının yapılamayacağını matematikten anlayan herkes bilir. Fakat biz öğrencilerimiz için var ise başları çalışabilen ve bizim bilmediğimiz bir yorum yapabilir” açıklamasında bulundu.

Nokta’nın ispatını yapana 50 bin lira ödül vereceklerini söyleyen öğretmen Nazım Yokuş, “Bir öbür sorumuz ise doğrudur. Direkt kastımız felsefik direkt kast etmiyoruz. Geometrideki direkt bahsediyoruz.Doğrunun da ispatını yapan öğrenci, öğretmen yahut akademisyen arkadaşlarımıza 50 bin lira ödül vermeye hazırım. Zira bunlar merak ettiğim şahsi konulardır” diye söz etti.

Üçüncü sorusunun ise eşitsizlik sorusu olduğunu belirten Yokuş kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Eşitsizlik sorusunda matematik kurallarına nazaran iki tahlil yapıyoruz. İkisi de mantık ve matematik kurallarına çok uyumludur, lakin ikisinde de farklı iki sonuç çıkıyor. Bu farklı sonuç çıkması matematiğin kusuru mudur? Tahminen de biz daha matematiğin keşif edilmesi gereken yerlerini tam olarak keşif etmemişiz. Ne yapmışız, Avrupa’dan gelen matematiği ezberlermişiz ve üzerine her hangi bir şey katmıyoruz. Benim maksadım bunun üzerine bir şeyler katmak, matematiği oyun tabanlı ve sevinçli bir biçimde öğrencilerimize öğretmektir”