Denetçi ordusuyla ‘gıda seferberliği’

Professional

New member
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü’nde, ‘Gıda Kontrol Seferberliği’ne ait açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli, besin güvenliğinden tek sorumlu bakanlık olarak tüketici sıhhatini en üst seviyede tutma niyetiyle bir besin kontrol seferberliği başlattıklarını söylemiş oldu. Kontrollerin yılın 365 günü sürdüğünü belirten Pakdemirli, bunun dışında vakit zaman bu biçimde kampanyalar yaptıklarını tabir etti.

Toplamda 7 bin 300 denetim çalışanı ve kuvvetli altyapılarıyla bu kontrollere devam ettiklerini aktaran Pakdemirli, şu biçimde devam etti: “Bizim 41 kamu, 104 özel laboratuvarımız var. Bu kontroller hem üretim hem satış tıpkı vakitte restoran, lokanta ve kafe gibisi toplu tüketim noktalarını kapsıyor. Türkiye’de 720 bin kayıtlı besin işletmesi var. Bunların hepsi bir biçimde denetim altında. Bu çalışanla 2019’da 1 milyon 216 bin kontrol yaptık. Pandemi periyodunda de bu kontrolleri artırarak devam ettik. 2020’de 1 milyon 357 bin kontrol yaptık.”

2 MİLYON TL CEZA

Kontrolleri yaparken risk, habersizce gidip bakmak ve kuşku yahut ihbar durumunda kontrol yapmak üzere temelleri benimsediklerini vurgulayan Pakdemirli, dış ticaretle ilgili kontrollerin de bir daha Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü bünyesinde devam ettiğini aktardı. Pakdemirli, işletmenin cirosuna bağlı olarak 50 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası, isimli para cezası, mahpus cezası yahut meslekten mene kadar varan cezaları devreye koyduklarının altını çizdi. Bunun sonucunda de piyasada besin ile ilgili karşılaştıkları aksiliklerin sayısının azalmaya devam ettiğine dikkati çeken Pakdemirli, kamuoyunda işletmeleri bilgilendirme ve onlara rehberlik etme amacıyla kampanyalı kontroller yaptıklarını anlattı.

‘İHBARDA BULUNUN’

Pakdemirli, 25-28 Ekim’de 81 vilayette 7 bin 300 besin denetçisiyle bu kontrolleri icra edeceklerini vurgulayarak, sonuçları da şeffaf biçimde kamuoyuyla paylaşacaklarını söylemiş oldu. kuvvetli bir altyapıları ve denetçi orduları olduğunu belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: “En güzel denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicimiz, kuşku duyduğu, telaş ettiği yahut birebir karşılaştığı berbat bir durumla alakalı olarak kesinlikle bize ihbarda bulunsun. Bizim bu mevzuyla ilgili 2 ana çizgimiz var. Biri telefon… Tüketicilerimiz Alo 174 Besin Çizgimizi arayabilirler. Bunun dışında WhatsApp sınırını devreye aldık. 0501 174 0174 numaradan da tüketicilerimiz bize ulaşıp ihbarlarını iletebilirler. Vatandaşımızın sıhhatiyle oynayanlara göz açtırmama manasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 4 bakan yardımcım da çeşitli vilayetlerde kontrollere rehberlik edecek.”