Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öğretmenlik meslek kanunu için hazırlıklarımız tamam

Samuag

New member
Son dakika haberi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü münasebetiyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen programda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şu biçimde:

24 Kasım Öğretmenler Günü’nün, öğretmenlerimize, milletimize ve ülkemize güzel olmasını diliyorum. Tüm öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum.

Elbet hayatta her meslek değerlidir, değerlidir. Lakin pek az meslek öğretmenlik kadar beşerde derin izler bırakır. Hepimizn hayatına dokunan bize yol gösteren, sıkıntı vakit içinderımızda elimizden tutan bir öğretmenimiz kesinlikle vardır. Bugün nerede olursak olalım üzerimizde emeği olan hocalarımızı sevgiyle, hürmetle anıyoruz.

bakılırsave geldiğimizde en kıymetli sorun alt yapı eksikliğini gidererek okullarımızı fazlaca ileri standartlara kavuşturmaktı, hamdolsun kavuşturduk. Ülkemizin her bir köşesini çağdaş eğitim kurumlarıyla donattık.

2002 yılından bu yana kadar 713 bin 625 öğretminimizin atamasını yaparak okullarımızın takım gereksinimini çözdük. Bizdilk evvel bayan öğretmen oranı yüzde 50’nin altındayken, artık bayan öğretmen oranı yüzde 60’ı bulmuştur.

Mevcut öğretmen sayımızın yüzde 73’ü bizim devrimizde atandı. 2002’de ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken bu sene tıpkı sayı 23’e indi. Ortaöğretimde bu sayı 30’dan 22’ye geriledi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28, ortaöğretimde 18 iken bu sene tıpkı sayı ilköğretimde 15, ortaöğretimde 13 olmuştur.

“ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇIKARMAK İÇİN HAZIRLIKLARIMIZI TAMAMLADIK”

Son 19 yılda bütçede en büyük hissesi hep eğitime tahsis ettik. Önümüzdeki yıl için eğitim bütçemizi 274 milyar 385 milyon lira olarak belirledik.

Öğretmenlerimize birtakım muştular vermek istiyorum. Öğretmenlik meslek kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Bu kanunla öğretmenlerimize ek mali ve toplumsal haklar da tanımlıyoruz. Öğretmenlerimize 3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız yeni hakların şimdiden iyi olmasını diliyorum.