Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan’dan 552 Türk vatandaşı tahliye edildi

Samuag

New member
Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

İdarede kim olursa olsun âlâ ve makus gününde Afganistan’ın yanında yer almak hem ahde vefanın birebir vakitte kardeşliğimizin gereğidir.

Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha evvel de söz etmiştik. Bu halimizi bugün de koruma ediyoruz.

Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ölçülü açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz.

Afgan halkının huzuru, bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımızın selameti ve ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız.

Afganistan’daki askerlerimiz hiç bir vakit muharip bir güç olarak bakılırsav yapmadı. Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik, kullanmadık.

Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığı, yeni idarenin de memleketler arası alanda elini güçlendirecek ve işini kolaylaştıracaktır.

(Hamid Karzai Havalimanının güvenliği) Artık alanda oluşan yeni gerçeklere nazaran planlarımızı yapıyor, görüşmelerimizi de ona göre sürdürüyoruz.

Bu hafta sonuna kadar Merkel’le, hafta sonu Putin’le görüşmemiz kelam konusu.

“552 TÜRK VATANDAŞI TAHLİYE EDİLDİ”

Afganistan’daki vatandaşlarımızın güvenliği ve huzurunu temin etmek bizim bir numaralı önceliğimiz. Afganistan’dan toplam 552 Türk vatandaşının tahliyesi sağlandı.

Çok önemli bir yatırım gayeleri, yatırım planları var. İnanıyorum ki epey kısa vakitte Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde önemli yatırımlara girecek.

KAÇAK GÖÇLE GAYRET

İran hududumuzda 4 ilimiz var, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Van. Bu sonumuzun tamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır hududu duvar çalışması tamamlandı.

(Kılıçdaroğlu’nun ABD’yle göçmen kabulü muahedesi iddiası) Müddei tezini ispatla mükelleftir. Bu adam yalancı, bugüne kadar gerçek bir kelamı var mı, yok.

DOĞAL AFETLERLE ÇABA

(Sel bölgesine yardım) Acil gereksinimlerin karşılanması için şimdiye kadar bölgeye 73 milyon lira ödenek gönderildi.

Muhalefetin karalama lisanı bu ülkede sanki ne vakit yok olacak? Sahiden bunlar fazlaca üzücü.

KABİNE TOPLANTISI PERŞEMBE GÜNÜ

(AFAD’ın sel bölgesine yardım kampanyası) Yarın kabine toplantımız var. Kabine üyelerimiz de yarın bağışta bulunacaklar.