Covid-19 olduğu için erken doğum yapan kadın 21 gün daha sonra bebeğini yakından gördü

Samuag

New member
Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde öğretim üyesi olan His Yetgin Akgün, hamileliğinin 29’ncu haftasında delta varyantlı corona virüse yakalandı.

Bebeğinin sıhhatinin riske girmemesi için Eskişehir Kent Hastanesi’nde erken doğuma alınan Akgün, 1 kilo 300 gram yükünde, İpek ismini verdikleri bir kız bebek dünyaya getirdi.

17 gün ağır bakımda kaldıktan daha sonra Covid-19 servisine alınan Akgün, kuvözde tutulan bebeğini, birinci sefer tabletten, hemşirelerin cep telefonuyla manzaralı görüşmesiyle izledi.

TABURCU OLDU, KIZINI GÖRDÜ

Virüsü yenip hastaniçin taburcu olan His Yetgin Akgün, çabucak kuvözdeki bebeğinin yanına gitti. Doğumdan 21 gün daha sonra bebeğini yakından goren Akgün, epey keyifli olduğunu söylemiş oldu.

Günlerini, kuvözün haricinden bile olsa kızını görmeyi hayal ederek geçirdiğini söyleyen Akgün, “Çok memnunum. Günlerdir daima bu anı bekliyordum. Tekerlekli sandalyeyle, bu türlü dokunamadan bakmak bile benim için hoş oldu. 30 saniye bakılırsabilmenin hayalini kurdum. Başhekimlik bunu bana sağladı. Benim için moral oldu. Benim doğum günüm ve benim için fazlaca büyük bir armağan oldu. Onu görmek nitekim dünyalara bedel. İnşallah en kısa müddette çocuğuma kavuşacağım. ” diye konuştu.

“BEBEKTE TESTLER NEGATİFTİ”

Eskişehir Kent Hastanesi Yeni Doğan Servisi Uzm. Dr. Hükümran Yıldırım, bebeğin 29 haftalıkken 1 kilo 310 gram tartısında doğduğunu, corona virüs testlerinin negatif çıktığını hatırlatarak, “İlk günlerinde önemli teneffüs problemleri yaşıyordu. Yaklaşık 6 gün boyunca entübe olarak izledik. Şu an için genel durumu daha güzel gözüküyor. Teneffüs meşakkati geriledi. Her geçen gün daha da toparlıyor. Anne Covid olumluydu. Bebekte yaptığımız testlerde negatif sonuçlar aldık. İzlemeye devam ediyoruz” dedi.