Bu dalda işçi bulamıyorlar! Maaşlar resmen fırladı… Yeni başlayana 150 bin sterlin

Professional

New member
Robert Walters isimli memleketler arası personel bulma kuruluşunun baş muhasebecisi Alan Bannatyne BBC’ye yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’taki birfazlaca dalda işçi problemi yaşandığını, bu niçinle pek fazlaca kişinin daha düzgün fiyat alabilecekleri işlere geçmek için mevcut işlerinden istifa ettiklerini anlattı.

Bannatyne, “Gördüğümüz en düşük fiyat artırımı yüzde 15 civarında ancak birtakım şirketler fiyatları yüzde 50 artırıyor” dedi ve ekledi: “Çok büyük bir değişiklik şayet olmazsa 2022 çalışanlar açısından daha da güzel olacağa benziyor.”

Birleşik Krallık çapında yani İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda genelinde pandemi ötürüsıyla kapanan iktisat bir daha açıldığından bu yana işçi açığı rekor seviyelere çıktı ve patronlar işçi bulabilmek için birbiriyle rekabet içerisinde.ŞİRKETLER ARASINDA YOĞUN REKABET

Şirketler için beyaz yakalı işçi bulan Robert Walters şirketi, bu durumun firmalar içinde âlâ eleman bulma konusunda epeyce sert bir rekabete yol açtığını ve yetişmiş işler için gerçek insanı bulmanın epey zorlaştığını söylüyor.

Şirketten Alan Bannatyne patronların işçi cezbedebilmek için fiyatları uygunca yükselttiğini fakat Covid niçiniyle kazananlar üzere kaybedenler de olduğunu ve her insanın bu yüksek fiyatlardan yararlanamadığını da hatırlatıyor. Perakendeciler ve hava yolu şirketleri bu periyodun kaybedenleri içinde sayılıyor. ötürüsıyla Bannatyne’a göre bu firmalar işçisine fiyat artışı ya da ikramiye verebilecek durumda değiller.

Bannatyne, “Bu yüzden de internet üzerinden perakende satış yapan şirketler, mesken gereksinimleri imalatçıları ya da her türlü dijital teknoloji şirketi üzere büyüyen diğerlerinin av alanına döndüler” diyor.

Asya, Avrupa ve ABD’de de şubeleri olan personel bulma kuruluşu Robert Walters’ın yetkilileri, şirket genelinde en çok ciroyu Aralık yana yaptıklarını, global net komite gelirlerinin yüzde 39’a çıktığını da deklare etti. Bir diğer milletlerarası eleman bulma kuruluşu Manpower da, işçi badiresi niçiniyle üst seviye işler için teklif edilen fiyatlardaki artış eğilimini doğruladı.

Şirketin Birleşik Krallık kolunun yöneticisi Chris Gray BBC’ye yaptığı açıklamada, “Şu anda piyasa mutlaka iş arayandan yana” dedi. Gray, “Aranan niteliklere sahip eleman adaylarının pazarlık gücü yüksek ve kendi gereksinimlerine, beklentilerine en yeterli uyacak işi seçme esnekliğine ve özgürlüğüne sahipler” diye konuştu.

Birleşik Krallık kelam konusu olduğunda bilhassa hukuk alanındaki işçi ıstırabı had safhada. BCL Kanunî eleman bulma şirketi ve bilgi şirketi Vacancysoft ‘un yaptığı araştırmaya bakılırsa Londra merkezli hukuk firmalarında işe yeni başlayanlara teklif edilen fiyatlar geçen yılın Ocak ve Kasım ayları içinde yüzde 131 arttı.

Robert Waters şirketi de da giderek artan sayıda deneyimli avukatın bölümden ayrıldığını ve yeni mezun hukukçu meşakkati çekildiğini söylüyor. Fiyatları artıran bir öbür faktör de Birleşik Krallık’taki hukuk şirketlerinin, İngiltere’deki faaliyetlerini genişleten ABD merkezli hukuk firmalarıyla da eleman rekabeti ortasında olması. Bu da işe yeni başlayacak hukukçulara ikramiyeler hariç yılda 100 bin civarında başlangıç fiyatı teklif edilmesiyle sonuçlanıyor.

Hukukçular Birliği’ne nazaran 2018 yılında tam vakitli olarak özel hukuk firmalarında çalışan avukatların ortalama maaşı yılda 62 bin sterlindi. Londra’da bu ortalama 88 bine kadar çıkıyordu. Bu ölçüler pandemi periyodunda aşılmış görünüyor. Maaşların süratli yükseldiği bir öbür bölüm de bankacılık.

Robert Walters şirketi bu yıl Londa’daki bankaların yeni başlayan elemanlara verdikleri maaşların epeyce arttığını ve ikramiye havuzlarının dev boyutlarda olduğunu söylüyor. Öteki yandan kimi düşük fiyatlı işlerde de artış görülüyor.

Birleşik Krallık’taki en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Sainsbury’s geçen hafta çalışanlarına saatte en az 10 sterlin (yaklaşık 182 lira) vermeyi kabul eden son büyük perakende satış şirketi oldu. Daha evvel Morrisons, Lidl ve Aldi de çalışanlarının saatlik fiyatını yükseltmişti.

Covid salgını ve kapatmalar yaşanan devirde birfazlaca kişi yaptıkları işi değiştirmeyi düşünme fırsatı buldu yahut işi bıraktı. Bazılarının deyişiyle istihdam piyasasında büyük bir dalgalanma yaşandı. Bu da genel olarak Birleşik Krallık çapında özel kesimdeki fiyatların artmasıyla sonuçlandı. Ağustos ile Ekim içindeki üç aylık periyotta ortalama fiyatlar (ikramiyeler de dahil edilince) bir yıl öncesinin birebir periyoduna nazaran yüzde 4,9 arttı.

Reed Recruitment isimli emekçi bulma kuruluşunun yöneticisi James Reed ülkenin tam bir istihdam patlaması yaşadığını ve bunun çabucak hemen yatışacak üzere görünmediğini söylemiş oldu. Reed, “İş arayanlar açısından son 50 yılın en avantajlı periyodu. Sarkacın istikameti katiyetle iş arayanlardan yana” diye konuştu.