Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun: 2021 rekorlar yılı oldu

Ethereum

New member
Borsa İstanbul‘dan yapılan yazılı açıklamada 2021’e ait değerlendirmeleri yer alan Ergun, 2021’in biroldukça açıdan başarılı bir yıl olduğunu bildirdi.

Borsa İstanbul’da halka arz olan şirket sayısında, yatırımcı sayısında, endeks bedellerinde ve süreç hacimlerinde rekorların kırıldığı 2021’in sermaye piyasaları açısından başarılı geçtiğini vurgulayan Ergun, salgına karşın tüm hizmetlerin kesintisiz bir biçimde sunulduğunu, piyasanın gereksinimlerine nazaran yeni finansal eser ve hizmet geliştirme çalışmalarına sürat kesmeden devam edildiğini anlattı.

Ergun, geçen sene iş yapma modellerinde bir dönüşümü gerçekleştirdiklerini kaydederek, artık yalnızca şirketlerin süreç görme müracaatından daha sonra bu başvuruyu kıymetlendiren bir borsa olmadıklarını, tüm süreçlerde firmalara yol gösteren ve onların problemleri çözen bir borsaya dönüştüklerini aktardı.

HALKA ARZDA REKOR

Geçen yıl elde ettikleri en kıymetli rekorun halka arz sayısında olduğunu bildiren Ergun, şu ayrıntıları verdi:

“Halka arz edilen 52 şirketle bu alanda rekor kırıldı. 21,6 milyar TL büyüklüğünde halka arz gerçekleştirildi. 2020’de ise 8 şirketle 1,1 milyar TL fiyatında halka arz gerçekleştirilmişti. bir evvelki rekor 35 şirketle 1990’daydı.

bu biçimdece, dünya borsaları içinde, halka arz sayısı bakımından Borsa İstanbul 14 basamak birden yükselerek 13. sıraya yerleşti. İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir, Denizli, Erzurum, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Rize üzere ülkemizin farklı kentlerinde faaliyet gösteren biroldukça daldan şirket bu yıl ortamıza katıldı.”

“ŞİRKETLERİMİZİN ÖZ SERMAYELERİNİ GÜÇLENDİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Korkmaz Ergun, şirketlerimizin muhtaçlık duyduğu uzun vadeli finansmana erişmelerine takviye olduklarını belirterek, öz sermayelerini güçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Ergun, “Amacımız, her sene, ülkemizin büyümesine katkı sağlayan hayli sayıda şirketimizin yatırımlarını halka arz aracılığıyla finanse etmelerini sağlamaktır. Zira şirketlerimizin yatırımları için muhtaçlık duydukları uzun vadeli TL yalnızca sermaye piyasalarında ve borsada mevcuttur. 2021’de beraberinde borçlanma aracı ihraçlarıyla 258,5 milyar TL kaynak sermaye piyasaları aracılığıyla sağlanmış oldu” sözlerini kullandı.

Şirketleri yatırımlarını ve büyümelerini sermaye piyasaları yoluyla finanse etmeleri için borsaya davet eden Ergun, hisse senedi sahibi vatandaş sayısının 1,2 milyondan 2,4 milyona yükseldiğini bildirdi.

Ergun, “Bireysel yatırımcı sayısındaki artışın, sorumluluklarımızı artırdığı şuuruyla hareket ediyoruz. Yatırımcılarımızı finansal okuryazarlık bahislerinde bilgilendirmeye yönelik adımlar atıyoruz ve yatırımcı menfaatlerinin korunması maksadıyla önlemler alıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ÇOK SAYIDA YENİ ESER VE HİZMET HAYATA GEÇİRİLDİ

Borsa İstanbul Genel Müdürü Ergun, 2021’de Hisse Piyasası’nda 91,2 milyar lirayla, Vadeli Süreçler ve Opsiyon Piyasası’nda 69,4 milyar lirayla günlük süreç hacmi rekorları kırıldığını anımsatarak, bu piyasalarda yaşanan artışlardan bahsetti.

Geçen yıl hayata geçirilen finansal eser ve hizmetler hakkında bilgi veren Ergun, “Sermaye piyasalarının derinliğini artıran ve yatırımcılara çeşitli yatırım fırsatları sağlayan finansal eserlerimiz, ülkemizin kalkınmasına dayanak olmaktadır. Bu bakış açısıyla, piyasaların büyümesine ve derinleşmesine odaklanarak piyasa dostu, yenilikçi adımlar atıldı.” sözlerini kullandı.

Ergun, değerli maden antreposunun hizmete açılmasından, BIST Spot Altın Endeksi, BIST Altın Tahvil Endeksi ve BIST Altına Dayalı Kira Sertifikası Endeksi’nin hesaplanmaya başlanmasından, Platin ve Paladyum Vadeli Süreç Sözleşmeleri’nin hizmete alınmasından, Sürdürülebilirlik Endeksinin yenilenmesinden, Türev Borsaları Ağı’nın 11 kurucu üyesi içinde yer almalarından bahsetti.

Korkmaz Ergun, 2021’de 5 adet iştirak endeksi hesaplamaya başladıklarını, Fiziki Teslimatlı Dolar/TL Sözleşmeleri’nin sürece açıldığını, Devlet İç Borçlanma Senedi Vadeli Süreç Mukavelelerini devreye almak için gerekli çalışmaların tamamlandığını, Milletlerarası Menkul Değerler Kurulları Örgütü (IOSCO) Prensiplerine ahengine yönelik hazırlık çalışmalarının bitirildiğini anlattı.

Geçen yıl milletlerarası kuruluşlarda faal olarak nazaranvler alındığını hatırlatan Ergun, bu alandaki faaliyetlerden bahsetti.

“DÜNYANIN EN LİKİT BORSASIYIZ”

Korkmaz Ergun, bir dönüşümü de teknoloji alanında başardıklarını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“Dünya Borsalar Federasyonu’nun bilgilerine göre, dünyanın en likit borsasıyız. Borsa İstanbul piyasaları, uçtan uca tek bir platform üzerinde entegre bir biçimde faaliyet göstermektedir. Teknolojik altyapımız yani BISTECH, sürat ve erişilebilirlik açısından dünyanın en önde gelen sistemlerinden biridir. Yatırımcılarına süratli ve inançlı piyasa erişimini sağlayacak biçimde data merkezinin genişletildiği, farklı gereksinimlere göre alternatif erişim imkanları sunan ve milletlerarası standartlarda hizmet veren bir borsayız.”

Geçen yıl teknoloji alanında hayata geçirdikleri yeniliklerden bahseden Ergun, yeni data paketleriyle bilgi eser yelpazelerini de genişletmeye devam ettiklerini bildirdi.

Toplumsal yarar açısından finansal okuryazarlık konusuna da odaklandıklarını ve bu hususta yayınlar, webinarlar ve tepeler düzenlediklerini anımsatan Ergun, toplumsal medya üzerinden görsel ve yazılı yayınlarla aktif çalışmalar yaptıklarını anlattı.

“BORSA İSTANBUL’UN NET KARI 2,07 MİLYAR LİRA OLDU”

Ergun, Borsa İstanbul’un finansal performasıyla ilgili olarak, “2021’de süreç hacimlerinin yükselmesiyle süreç bazlı gelirler, sunduğumuz yeni finansal hizmet ve eserler, bilgi ve teknoloji gelirleri ve halka arzların artması yardımıyla Borsa İstanbul’un finansal performansı da evvelki yıla oranla daha da güçlendi. 2021 sonunda net karımız yüzde 44 artarak 2,07 milyar TL oldu” sözlerini kullandı.

Gelecek devirde de sermaye piyasasını güçlendirici adımlar atmaya, paydaşların takviyesiyle, gerek yatırımcılara gerek şirketlere gereksinimlerine uygun eserler ve hizmetler sunmaya devam edeceklerini vurgulayan Ergun, açıklamalarını şu biçimde tamamladı:

“Arz tarafında daha fazla şirketin çeşitli kaynak temini imkanına kavuştuğu, talep tarafında ise daha geniş bir yatırımcı tabanına ulaşıldığı, piyasa gereksinimlerine bakılırsa yeni finansal eser ve hizmetlerin geliştirildiği, özetle piyasaların büyümesine odaklandığımız bir maksatla, Cumhurbaşkanımızın vizyonu çerçevesinde oluşturulan İstanbul’un memleketler arası bir finans merkezi olması için çalışmaya ve sermaye piyasamızı geliştirmeye önümüzdeki periyotta de devam edeceğiz.”