Birfazlaca kişi bu sorunun karşılığını arıyor! Haklarınızı alıp emekli olabilirsiniz

Professional

New member
ASKERLİK EMEKLİLİK YAŞINI ÖNE ÇEKER

Soru: 1972 doğumluyum, 1997 Bağ-Kur girişliyim ve 2015’te SSK’ya geçiş yaptım. 1992 Kasım ayında askere gittim, 19 ay askerlik yaptım. Askerlik müddeti emeklilik yaşımı geri çeker mi? Nezir K.

Yanıt: Sigorta başlangıcından evvel yani çalışamaya başlamadan evvel askere gittiyseniz askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

bu biçimdece sigorta başlangıç tarihiniz borçlanacağınız gün sayısı kadar erkene çekilir ve bu da emeklilik yaşını tesirler. Buna göre de erken yaşta emekli olabilirsiniz.

7000 PRİM GÜNÜ DOLDURAN TAZMİNAT ALIR

Soru: 1999 daha sonrası işe başlayan birisi çalıştığı iş yerinden ayrılmak istese, 7000 günü doldurmuşsa ve SGK’dan yazı alarak, tıpkı 4500 gün 25 yıl sigortalı üzere tazminat alabilir mi? Oğul E.

Yanıt: Birinci sefer sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999 tarihindilk evvel olanlar 15 yılı doldurup 3600 prim gün sayısını tamamladıklarında kıdem tazminatı alıp, kendi istekleri ile işten ayrılabiliyorlar.

Birinci sigortalı olduğu tarih 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 tarihleri içinde olanlar ya 25 yıl çalışıp, 4500 prim günü doldurduklarında kıdem tazminatı alabilirler ya da çalışma yılına bakılmaksınız 7000 prim günü doldurduklarında işyerinden kıdem tazminatı alıp, işten ayrılabilirler.

ÇALIŞILAN GÜNÜN PRİMİ YATIRILMALI

Soru: Arkadaşım 13 ay kısa çalışma ödeneği aldı lakin iş yerinde tam gün çalıştı. Lakin iş yerinden de fiyat aldı, sigorta primleri hiç yatmadı. Şikayetçi olursa patron ve çalışanın durumları nasıl olur, ceza alırlar mı? Emre A.

Karşılık: Kısa çalışmadan yararlanan çalışanın sigorta primleri yatırılmaz. Lakin kısa çalışma periyodunda çalışan tam gün çalışıyorsa patronun çalışan günlerin primlerini yatırması zaruridir.

Bu durumda primler yatmamışsa ve çalışan tam gün çalıştığını ispat ederse iş kontratını feshedebilir ve kıdem tazminatı da alınır.

Çalışanın İŞKUR’a ya da Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına patronu şikayet edebilir. Çalışana rastgele bir ceza uygulanmaz.

HAKLARINIZI ALIP EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Soru: Özel kesim şirketinde 24 yıllık çalışanım. Emeklilik kurallarımı doldurmama karşın şirket siyaseti gereği emekli olmadan çalışmaya devam ediyorum. Artık ayrılmak istiyorum. Benim için maddi olarak en avantajlı biçimde nasıl ayrılmalıyım? Kusursuz Ö.

Karşılık: Emekliliğiniz geldiyse Toplumsal Güvenlik Kurumu’na başvurup emekli olabileceğinize dair kağıt alacaksınız ve bu kağıdı çalıştığınız şirkete vereceksiniz.

Şirketiniz bu durumda sizi emekli etmek zorunda. Başta kıdem tazminatı olmak üzere tüm haklarınızı da alıp şirketten ayrılabilirsiniz.

DOĞUM BORÇLANMASI YAPABİLİRSİNİZ

Soru: 20 Mart 1989 doğumluyum. 2003 yılında SSK teşebbüs var, toplam 1000 gün sigortalıyım. Ekim 2010 yılında evlendim, 2018 yılında bir kızım oldu. Toplam sigorta mühleti 2010 yılından öncedir. SSK yahut Bağ-Kur borçlanmasından hangisi benim için uygun olur? Atıf A.

Yanıt: SSK yahut Bağ-Kur borçlanması diye bir şey kelam konusu değil. Ya bir daha sigortalı olarak çalışmaya başlayacaksınız ya da isteğe bağlı sigorta yaptıracaksınız.

Sigortalı olarak çalışmaya başlarsanız işe giriş tarihinize bakılırsa 7000 prim gün ve 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması yaparak eksik prim gününüzü 720 gün ekleyebilirsiniz.

ENGELLİ EMEKLİ OLABİLİYORSUNUZ

Soru: Yüzde 57 engelliyim, MS hastasıyım. Emeklilik için müracaat ettim.7891 günüm var. 1996 Ekim ayı sigorta girişliyim. İşime son verilirse yahut işten ayrılırsam, müracaatımın geçerliliği devam ediyor mu? Erhan E.

Karşılık: Sizin durumunuzda 17 yıl çalışıp, 3920 gün prim ödendiğinde emekliliğe hak kazanıyorsunuz. Sizin hem prim gün sayınız birebir vakitte çalışma yılınız emeklilik için kâfi.

Emekliliği hak ettiğiniz için işten ayrılmanız ya da işten çıkartılmanız sorun olmaz. İşten ayrılırsanız kıdem tazminatı açısından sorun olabilir.