Bill Gates, Biyoterörizm Hücumlarına Karşı Hazırlanmamızı İstiyor!

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Bill Gates, Biyoterörizm Hücumlarına Karşı Hazırlanmamızı İstiyor!
Bill Gates, hükümetlerin araştırma ve geliştirmeye milyarlarca dolar yatırım yaparak gelecekteki pandemilere ve çiçek hastalığı temelli biyolojik terör akınlarına hazırlanmaları gerektiği konusunda uyardı. Microsoft’un kurucusu, Sıhhat Seçimi Komitesi lideri Jeremy Hunt ile Siyaset Değişimi görüşmesi sırasında bu uyarıyı yaptı. Gates ayrıyeten, milyar dolarlık yeni bir Dünya Sıhhat Örgütü Pandemi misyon Gücü‘nün kurulması için de davette bulundu.

Bill Gates, bu tip bir çalışmanın kıymetli olabileceğini, lakin grip ve soğuk algınlığının ortadan kaldırılması üzere öbür yeniliklere de yol açabileceğini söylüyor. Ayrıntıya da giren Gates, ABD ve İngiltere üzere ülkelerin, araştırmayı finanse etmek için “on milyarlarca” harcanması gerektiğine vurgu yaptı: “Beş yıl ortasında ‘Bir daha sonraki salgına hazırız’ isimli bir kitap yazabileceğimi umuyorum. Lakin Ar-Ge çalışmalarının on milyarlarca dolar gerektireceğini de biliyorum. ABD ve İngiltere bunun bir modülü olmalı. DSÖ seviyesinde, benim “mikrop oyunları” dediğim şeyi yapan bir pandemik bakılırsav Gücü için yılda yaklaşık bir milyar dolar gerekecek.

Gates, açıklamalarının devamında “mikrop oyunları“nın havaalanlarına yönelik çiçek hastalığı hücumları üzere biyoterörizm aksiyonlarına hazırlanmayı içerebileceğini öne sürdü: “Ya bir biyoterörist 10 havaalanına çiçek hastalığı getirdiyse? Dünya buna nasıl reaksiyon verirdi? Bugün yaşadıklarımızdan fazlaca daha makûs olabilecek doğal kaynaklı salgınlar ve biyoterörizm kaynaklı salgınlar var.

Hayırsever olarak çalışmalarına devam edeceğini de kelamlarına ekleyen Bill Gates, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı: “İklim iletisi ve fakirlerin hastalıklarına karşı devam eden çaba ile birlikte, pandemi hazırlığı hakkında daha hayli şey konuşacağım. Ve sözlerim bence verimli bir yer bulacak zira bilirsiniz, trilyonlarca dolar ve milyonlarca hayat kaybettik. Ve vatandaşlar hükümetlerinden bunun tekrar bulunmasına müsaade vermemelerini bekliyor.