Biden, Gazze'ye yardım için liman hamlesi ve ekonomi haritası. Konuşma: “Amerika geri döndü”

Samuag

New member
ABD, halka insani yardımın hızlandırılması amacıyla yeni bir tedarik kanalı açmak için Gazze'nin önüne bir liman inşa edecek. Pentagon tarafından yönetilen bir “acil durum operasyonu”, ancak bu aynı zamanda ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda görüşülen anlaşma göz önüne alındığında Şeridi yeniden inşa etmek için ilk potansiyel adımı temsil ediyor. Başkan Biden, Birliğin Durumu konuşmasında bunu, büyük şirketler ve en zengin vatandaşlar için vergileri artırma niyetiyle birlikte açıklayacak. Yurt içi ve uluslararası siyasetin iki sıcak cephesi.

Biden ön seçimlerde ama Trump'ın arkasında: Kazanmak için artık Haley'e ve haklara odaklanıyor

Muhabirimiz Paolo Mastrolilli tarafından

07 Mart 2024

Çünkü ilk girişimle İsrail'e verdikleri desteği eleştiren Arap Amerikalılar ve partisinin solundaki oy kaybını durdurmayı umuyor, ikinci girişimle ise eşitsizlikleri gidermeyi ve orta ve alt kesimlerin konsensüs kazanmasını hedefliyor. Sınıflar, en az ihtiyacı olanlara yönelik vergi indirimlerine geri dönme sözü veren Cumhuriyetçi rakip Trump ile arasındaki farkı işaret ediyor.

Birliğin Durumu konuşması, başkanın bir araya getirilmiş iki meclis önünde halka ne yaptığını ve ne yapmayı planladığını açıklamak için konuştuğu Amerikan demokrasisinin kurumsal bir törenidir. Ancak bu, Donald'ın Süper Salı günü Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığını garantilemesinin ardından Biden ile Trump arasındaki intikamın ilk perdesine dönüştü. Tüm gözler Joe'nun üzerinde olacak; yalnızca ekonomi, haklar ve ABD'nin dünya liderliği hakkındaki siyasi önerileri için değil, aynı zamanda Amerikalıların çoğunluğunun onun devam etme yeteneğinden emin olmadığı bir ortamda, yansıtabileceği güçlü imaj için de Joe'nun üzerinde olacak. ülkeye liderlik etmek.

Biden-Trump, iki zayıflık arasında bir meydan okuma

kaydeden Paolo Garimberti

07 Mart 2024

Çatışmalar

Biden daha sonra Gazze'den başlayarak gerçeklere odaklanacak çünkü savaşta İsrail'e verilen destek, dört yıl önce kazandığı koalisyona zarar veriyor. NATO'ya yeni katılan İsveç başbakanının konukları arasında bulunması, Rusya'nın Ukrayna'yı savunmasını dizginleme kararlılığının teyit edilmesine hizmet edecek. Çünkü demokrasi ABD'de olduğu gibi dünyada da risk altında.

Gazze'deki cennetten yardım. Bu yüzden tartışmalılar

kaydeden Enrico Franceschini

06 Mart 2024

Gazze'deki iskele

Strip'in bir limanı yok ve bu nedenle denizden mal alınamıyor. Bu nedenle başkan, Pentagon'a, Kıbrıs'tan gelen yardımın gelebileceği, yere sabitlenmiş yüzen bir iskele olan bir “iskele” inşa etmesini emretti. 30 ile 60 gün arasında sürecektir. 7. Ulaştırma Tugayı'nın Amerikalı istihkamcılarının Gazze'de üs kurmalarına gerek kalmayacak çünkü bu, savaşa karışma korkusu nedeniyle iç cephede olumsuz tepkilere neden olacaktır.

Bunun yerine, bazı müttefiklerin yardımıyla, denetimleri ve güvenliği İsrail'le koordine ederek, ancak Netanyahu'ya bağlı kalmadan operasyonu denizden yönetecekler. Ürünler, şef Jose Andres'in World Central Kitchen'ından küçük teknelerle kıyıya getirilecek. O zaman sorun, tartışmalı UNRWA, Ocha ve Dünya Gıda Programı gibi BM kuruluşlarının yanı sıra çeşitli STK'ların bulunduğu dağıtım olacaktır.

Savaş onların operasyonel yeteneklerini sınırlıyor ve bu nedenle devir teslim aynı zamanda yeniden yapılanmanın embriyosu haline gelebilecek bir yeniden yapılanmayı da gerektirecek çünkü altı haftalık ateşkes için tartışılan plan, sakinlerin kuzey Gazze'ye dönüşünü içeriyor. Yardımların kara yoluyla ulaştırılması için kuzeyde üçüncü bir geçiş kapısı açılacak. Bu nedenle girişimin uluslararası bir etkisi var ancak yerel düzeyde İsrail'i eleştirenlerin fikir birliğini de yeniden kazanmayı hedefliyor.

Ekonomi

Biden, işsizliğin yüzde 4'ün altında büyümesiyle büyümeye devam eden ekonomideki rekorunu savunacak. Ancak enflasyon, insanların algıları üzerinde daha ağır bir yük oluşturuyor ve bu nedenle – Beyaz Saray ön izlemelerinde de açıklandığı gibi – eşitsizlikleri ve en çok ihtiyaç duyduğu orta ve alt sınıf seçmenlerin desteğini etkileyebilecek iki öneride bulunacak: artış büyük şirketler için vergi oranının %28'e, asgari verginin ise %15'ten %21'e çıkarılması, müttefik ülkelerin kendi şirketleri için de aynısını yapmaları yönünde baskı oluşturuyor.

Başkan böylece Amerikalılara şöyle hitap edecek: “Bu ofise, ulusumuzun tarihinin en zor dönemlerinden birini atlatmaya kararlı olarak geldim. Ve biz bunu yaptık. Bu bir haber değil ama binlerce şehir ve kasabada Amerikan halkı şimdiye kadar anlatılmış en büyük yeniden doğuş hikayesini yazıyor. O halde bu hikayeyi burada ve şimdi anlatalım. Amerika'nın geri dönüşü, Amerikan olanaklarının geleceğini inşa etmek, bir ekonomiyi yukarıdan aşağıya değil, merkezden yukarıya ve aşağıdan yukarıya geliştirmek, herkesin adil bir şansa sahip olmasını ve kimseyi geride bırakmamamızı sağlamak için tüm Amerika'ya, tüm Amerikalılara yatırım yapmaktır. ”

Donald Trump, Musk'un desteğini alıyor ancak Cumhuriyetçiler arasındaki diasporadan korkuyor

kaydeden Gianni Riotta

07 Mart 2024

Kürtaj

Yeniden seçim kampanyasının önemli bir unsuru olan kürtaj konusuna değinecek: “Yüksek Mahkeme'nin çoğunluğu, Roe v. Wade'i bozma kararında şunu yazdı: 'Kadınlar seçim veya siyasi güçten yoksun değildir.' Ben şaka yapmıyorum. Açıkçası, Roe v. Wade davasını bozmakla övünenlerin Amerika'da kadınların gücü hakkında hiçbir fikri yok. Ancak 2022, 2023'te üreme özgürlüğünün oylamada olduğunu ve kazanıldığını öğrendiler ve 2024'te tekrar öğrenecekler. Eğer Amerikalılar kadınların seçme hakkını destekleyen bir Kongre seçerlerse, size söz veriyorum: Roe'yu görevine iade edeceğim. v. Ülkemizin kanunu olarak Wade.”

Trump alarmı

Ardından ABD'nin geleceği için alarm verecek: “Hayatım bana özgürlüğü ve demokrasiyi benimsemeyi öğretti. Amerika'yı tanımlayan temel değerlere dayalı bir gelecek: dürüstlük, nezaket, haysiyet, eşitlik. Herkese saygı duymak. Herkese adil bir şans vermek. Nefrete güvenli bir sığınak vermekten kaçınmak için. Şimdi benim yaşımdaki bazı insanlar farklı bir hikaye görüyor: Amerika'nın kızgınlık, intikam ve ceza hikayesi. O ben değilim.”