BES’e 5 yeni düzenleme

Professional

New member
Komisyonlardan geçerek Meclis gündemine gelen ve yasalaşması beklenen tasarı ile Ferdî Emeklilik Sistemi’nde (BES) ıslahat niteliğinden değişiklikler yapılıyor. BES’te hem sistemdeki iştirakçilerin devamlılığı sağlanacak tıpkı vakitte sisteme yeni girişler teşvik edilecek. Yasa ile BES’e 5 yeni düzenleme geliyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), yeni düzenlemeler hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, BES’in, geliştirilmesi ve daha geniş iştirakçi kitlelerine ulaşabilmesi için SEDDK tarafınca öteki paydaşlarla birlikte ıslahat niteliğinde yeni projelerin hayata geçirildiği vurgulandı. BES’in tabana yayılan kıymetli bir tasarruf aracı ve kamu emeklilik sisteminin tamamlayıcısı olmaya devam ettiğine değinen SEDDK, sisteme girişin teşvik edilmesine yönelik üç değerli yenilik geldiğini belirtti.

TOPLU ÖDEME

Devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmesinin, devletin BES’e verdiği dayanağın bir defa daha kuvvetli biçimde vurgulandığının söz edildiği açıklamada, “Yeni düzenleme ile bir arada, artık iştirakçiler ödeyecekleri katkı hisselerinin yıllık brüt minimum fiyatı aşan kısmı için de takip eden senelerda devlet katkısı alabilecekler. Bu sayede, iştirakçilerin devlet katkısından yaralanmak için birikimlerini senelera bölüp erteleyerek yatırmasına gerek kalmıyor ve sisteme toplu ödeme yapmanın cazibesi artırılıyor” denildi.

SEDDK, yeni düzenleme ile 45 yaşını aşan çalışanların da Otomatik İştirak Sistemine katılmalarına imkan tanındığı, bu sayede yaş kısıtlaması olmaksızın tüm çalışanların otomatik iştirak sisteminin avantajlarından faydalanabileceğini vurgulayarak, iştirakçilerin sistemde devamlılığını sağlayacak iki kıymetli yenilik getirildiği kaydetti.

Açıklamada, iştirakçilerin eğitim, evlilik, konut alımı üzere nakit gereksinimleri niçiniyle sistemden mecburen çıkış yaptıkları ve tasarruflarını bu gereksinimlerini karşılamak doğrultusunda kullandıklarının gözlemlendiğine değinilerek, şu görüşlere yer verildi: “Uygulama bilgileri SEDDK tarafınca belirlenecek olan yeni düzenlemeye nazaran, iştirakçiler nakit gereksinimini karşılamak üzere sistemden çıkmak zorunda kalmadan birikiminin yüzde 50’sine kadar olan meblağı çekebilme imkanına sahip olacak. Bu iştirakçilere, ayrıyeten belirli koşullar dahilinde, alacakları birikimin yüzde 25’ine kadar hesabındaki devlet katkısı da verilebilecek. Bir öteki değerli uygulama ise BES kontratlarından kaynaklı alacağın temlik edilmesi suretiyle bankalara teminat olarak gösterilebilmesine imkân tanınması. Bu uygulama ile, SEDDK tarafınca bilgileri belirlenecek standart süreçler ve bankalar ile emeklilik şirketleri içinde kurulacak entegrasyon yardımıyla, avantajlı şartlarla ve süratli bir biçimde, BES kontratlarından ayrılmaksızın bireylerin uygun şartlarla finansmana erişebilmesine imkan sağlanmış olacak.”

SEDDK açıklamasında, yapılan düzenlemeler ile olan BES’in, vatandaşların emekliliklerinin yanı sıra hayatlarının her periyodundaki birikim muhtaçlıklarını karşılayacak bir tasarruf havuzuna dönüştüğüne dikkat çekti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR SİSTEM YARATTIK

Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, yeni düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, sistemde, 250 milyar liralık fon büyüklüğüne ve önemli iştirakçi sayısına ulaşıldığını söylemiş oldu. Yurtiçi tasarrufların nizamlı biçimde büyümesine gereksinim olduğunu belirten Türkölmez, “Dünyaya bakıyorsunuz ferdi emeklilik sistemleri olayın merkezinde ve yurtiçi tasarrufların en kıymetli kısmını oluşturduğunu görüyoruz. Bizde ise hala 20-25 milyar dolarlık büyüklükten bahsediyoruz. Gayrisafi ulusal hasılamızın yüzde 3’üne denk geliyor. Tasarrufların büyümesi, iktisadın büyümesi, yaşlanan toplumun da emeklilikte hak ettiği geçimini sağlayabilmesi ismine gerekli olan birikim için bu tip sistemlere muhtaçlık var” dedi. Türkölmez, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Bu sisteme ilgi fazlaca büyük fakat asıl bu ilgi sistemin kendini kanıtlamış olmasından kaynaklanıyor. Sürdürülebilir ve emniyetli bir sistem yarattık. Yeni düzenlemeler ile de bir taraftan teşviklerle tasarruflar büyürken, öbür taraftan bireylerin gereksinimlerini destekleme ismine önemli esneklik ve takviye gelmiş oldu.”

TASARRUF MESELESİNİ ÇÖZECEK

Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, BES’teki yeni düzenlemeler hakkında, “Türkiye’nin tasarruf sorununu hükümet BES’le çözmeye karar verdi” diyerek özetledi. Göçer, sistemin 2003 yılından beri harika çalıştığını, bireylerin sisteme olan itimadının oturduğunu ve hayli yeterli getiriler oluşmaya başladığını belirterek, şunları söylemiş oldu: “Ülke olarak tasarruf açığımızı bu sistem üzerinden giderebiliriz üzere gözüküyor. Zira içeride fazlaca uzun vadeli fon birikiyor. İnsanların buraya inancını gördük. örneğin yüzde 30’luk devlet katkısı bence fazlaca büyük bir karar lakin yüzde 25 de esasen hayli büyük bir karardı. Yüzde 25’ten 30’a çıkması önemli ilgi yarattı. aslına bakarsanız 18 yaş altının sisteme girmesinin müsaade verilmesinin heyecanı devam ediyor. 180 bin çocuğumuz içeriye katıldı ve yarısından fazlası 10 yaşın altında. ötürüsıyla daima olarak sisteme iştirakçi ilgisi de var. Hükümet de burayı cazip hale getirdiğinde karşılığını aldığını görüyor.”