Bayburt’ta kuşağı tükenmekte olan su samurları görüldü

Samuag

New member
Soğuk kış günlerinde her sene Çoruh Irmağı’na konuk olan su samurları, bu sene de annesi ve yavrusuyla ırmakta yüzerlerken vatandaşlar tarafınca görüldü.

Çoruh Irmağı’nın buz tutan kesitlerinde eğlenceli vakit geçiren su samurlarını vatandaşlar, cep telefonu kameralarıyla kaydederek anı ölümsüzleştirdiler.

Gece avlandıkları ve nadir görüldükleri bilinen su samurları geçtiğimiz senelerda merkeze uzak noktalarda görülüyordu. Daha evvel merkezde de görülmesine karşın birinci kere bu kadar yakından gördüğünü lisana getiren Bayburt Üniversitesi öğrencisi Kübra Doğan, “Akşam saatlerinde Çoruh kenarında arkadaşlarla yürüyüş yaparız, burada değişik bir canlı gördük biz onu en başta büyük bir balık zannettik. ondan sonrasında Bayburtlu olan arkadaşlarımıza sorduk, onun su samuru olduğunu söylemiş olduler.

Soğuk yerlerde yaşarlarmış ben Adana’dan geliyorum Adana sıcak bir kent hiç görmedim su samurunu canlı olarak, biraz şaşırmıştım doğrusu görmeyi beklediğim bir canlı değildi zira. Hoş, şirin hayvanlar” diye konuştu.

Konutuna giderken su samurlarının eğlenceli anlarını goren Osman Gülsüm isimli kişi de, “Evime gerçek yürürken su içerisinde bir hareketlilik fark ettim. Doğal olarak o noktaya hakikat bir odaklandım. Köprünün alt kısmında küçük yavru su samurunu gördüm evvel. Yavru su samuru buzun kenarında oynuyordu, daha sonra birkaç sefer suya daldı çıktı yeniden, ondan sonrasında buzun üzerinde kenarda biraz yürüdükten daha sonra buzların olduğu kısıma annesiyle çıktı oynadılar. daha sonra tekrar ikisi suya daldı gözden kayboldular” sözlerini kullandı.