Başkent’te bin 500’ün üzerinde yasaklı köpek kayıt altına altındı

Samuag

New member
5199 sayılı Kanun’da yapılan değişiklik kapsamında tehlike arz eden Pitbull, Terrier, Japanese Toso, Dogo Argention, Fila Brasilerio çeşitleri yahut bunların melezlerinin kayıt ettirilmesi için son güne girildi.

Ankara’da şu ana kadar bin 500’ün üzerinde yasaklı ırk kayıt altına alındı. PETVET sistemine kayıt süreci yaptırmayan köpek sahiplerine 14 bin 982 lira yaptırım uygulanacak.

Ayrıyeten yasaklı ırkların kısırlaştırılması da mecburî tutuluyor. Bu yasaklı ırklardan rastgele birine sahip olup hiç bir süreç yapmadan sokağa bırakanlara ise 40 bin 869 lira idari para cezası uygulanacak.

KÖPEĞE EL KONULACAK

bir daha kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar kayıt evraksız, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın ağır olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulamayacak. Bu yasaklara muhalif hareket eden köpek sahiplerine ise 11 bin lira idari para cezası uygulanacak. Durumun tekrar edilmesi durumunda hayvana el konulacak.

Presa Canario cins köpeğini kaydettirmek için Ankara Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gelen Bakiye Erdoğan, “Bugün kayıt için son gün. Oğlumun köpeği aslında, ben getirdim. Kayıtları vardı. Veterinerde kısırlaştırmıştık, bütün aşıları tam. Kimseye ve bize bir ziyan vermedi. Süreçleri hallettiler süratlice sağ olsunlar” dedi.

“SAHİPLENMEK YERİNE SOKAĞA SALDILAR”

Köpeklerin kayıt altına alınmasının faydalı olduğunu lisana getiren Erdoğan, “Çocuğum sabah okula giderken, meskende köpek beslememize karşın kaygı ediyorum. Zira başıboş ve bu uygulamadan daha sonra o kadar epey terkedilen köpek var ki bu fazlaca üzücü. Herkes sahiplenmek yerine köpeklerini saldı. Bence bu uygulama fazlaca uygun oldu” açıklamasında bulundu.