Bakan Pakdemirli: Üreticilerimiz maliyetlerden kaygı etmesinler

Professional

New member
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere seslenerek maliyetlerden kaygı etmemeleri gerektiğini söylemiş oldu. “Çiftçimize olumlu ayrımcılık yaptık” diyen Pakdemirli, 2022 yılı takviye meblağlarını deklare etti.

Pakdemirli, yüzde gübrede yüzde 200, elektrikte yüzde 57, mazotta yüzde 33, TİGEM hububat tohumlarında yüzde 40-63 ve besi yemi fiyatları yüzde 48 artmasına karşılık çiftçilere 2022 üretim yılı için şu dayanakları verileceğini deklare etti:

“Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için 16 lira olan gübre takviyesini, 2021 üretim yılı için dekara 20 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 32 lira olarak ödeyeceğiz. Öteki eserlerde gübre dayanağını 2021 üretim yılı için dekara 8 lira, 2022 üretim yılı için de dekara 16 lira ödeyeceğiz.

2022 üretim yılı için sertifikalı tohum dayanağını ise buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale ve çeltik için yüzde 50 artırarak dekara 24 liraya çıkardık. Bu düzenleme ile son iki yıllık süreçte buğdayda gübre takviyesini tam 4 kat arttırmış oluyoruz. Sertifikalı tohum dayanağını ise 3 kat artırmış olacağız.

bir daha mazot takviyesini de her üretim yılı için maliyetinin ortalama yüzde 50’sini karşılayacak biçimde ödemeye devam edeceğiz.”

Pakdemirli, “Üreticimiz ve yetiştiricimiz, maliyetlerindeki artıştan tasa etmesinler. Onlar takım biçmeye devam etsinler. Son üç yıldır Sayın Cumhurbaşkanı’mızın dayanaklarıyla çiftçimize müspet ayrımcılık yaptık” dedi