Bakan Kurum: Dünya kirliliğine karşı somut adımların atılması gerek

Professional

New member
Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, G7 üyesi biroldukça ülkenin dünyayı kirlettiğine şahit olduklarının altını çizerek, G20’de emisyon ölçülerini, karbon ayak izini azaltacak adımların süratli biçimde atılması gerektiğini tartıştıklarını, bu noktada samimi bir duruş sergilenmesi ile somut, gerçekçi adımların atılmasının ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Bakan Kurum, İtalya’nın Napoli kentindeki tarihi Palazzo Reale’de (Kraliyet Sarayı) düzenlenen G20 Etraf, İklim ve Güç Bakanları Toplantısına ait AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de ve dünyada yaşanan sellerin iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerini net biçimde gösterdiğini, kentlerin altyapısının da bundan etkilendiğini, vatandaşların can ve mal güvenliğinin tehdit altında kaldığını söylemiş oldu.

Bugün yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’nın bir epeyce ülkesinde yaşanan sel felaketlerini, bunları yaşayan G20 üyesi ülkelerin bakanları ile görüştüğünü belirten Kurum, “Artık iklim sebebiyle göçlerle karşılaşıyoruz. Bu da gösteriyor ki, artık tüm dünya iklim değişikliğinin tesirlerini net biçimde hissetmektedir.” dedi.

Bakan Kurum, G20 Etraf Bakanları Toplantısı’nın, Vezüv yanardağının eteğindeki Napoli kentinde düzenlenmesinin manalı olduğunu, çok verimli geçen toplantılarda tüm iştirakçilerin fikirlerini açıkça lisana getirdiğini, bundan daha sonra sorunların tahliline yönelik daha kararlı adımların atılacağını vurguladı.

“KERRY İLE EPEY VERİMLİ BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Etraf, güç ve iklim sıkıntılarında, ülkelerin gelecek 30-50 yıla ait önlemleri görüşmek üzere Napoli’de bulunduklarını belirten Kurum, “İki gün boyunca görüşmelerimizi gerçekleştirdik. pek verimli bir toplantı oldu. Ülkemiz ismine muhakkak kazanımlarımız da oldu.” tabirini kullandı.

Bakan Kurum, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“ABD Lideri İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. İklim finansmanına erişim noktasında, ülkemize başka ülkelere nazaran yapılan haksızlığın giderilmesi noktasında dayanaklarını talep ettik. pek verimli bir toplantı oldu. Avrupa Birliği Komitesi Kıdemli Lider Yardımcısı Frans Timmermans ile de bir görüşme yaptık. Bu çerçevede AB’nin Dünya Bankası nezdinde mutabakatı hazır ve lakin bitirilmemiş bahislere ait görüşmeleri kendilerine aktardık ve bu çerçevede Glasgow’da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesinde mutabakatın bitirilmesi noktasında gerek Alman mevkidaşımızdan gerekse ABD’de iklim noktasında tek kelam sahibi olan John Kerry’den takviyelerini istedik. Olumlu görüşmeler yapıldı ve ülkemize yapılan haksızlığın giderilmesi noktasında ülkemize takviye vereceklerini söz ettiler.”

Bakan Kurum, iklim değişikliğinin tesirlerini tüm dünyanın hissettiğini, bu sıkıntının tahliline yönelik 2050’ye kadar sıfır emisyon maksatlarının olduğunu anımsatarak, Türkiye’nin iklim değişikliği ile gayretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ilgili tüm bakanlıklarla projeler yürütüldüğünü vurguladı.


Yenilenebilir güç kaynaklarına bakıldığında dünyanın 12’inci, Avrupa’nın 5’nci ülkesi olan Türkiye’nin, konseyi gücün yüzde 52’sini yenilenebilir güçten karşıladığını belirten Kurum, “Önümüzdeki 10 yıl ortasında her yıl 10 cigavat rüzgar ve güneş gücü elde etmek, yenilenebilir güç kapasitemizi artırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz.” dedi.

“BAKANLAR SEVİYESİNDE YAPTIĞIMIZ İSTİŞARELER, ÖNDERLER DORUĞU’NA HAZIRLIKTIR”

Korunan alan ölçüsünü yüzde 11,5’a çıkardıklarını ve OECD ortalaması olan yüzde 17’ye ulaşmak maksadıyla çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Kurum, Türkiye’nin kuzeyi ile güneyi, doğusu ile batısını birbirine bağlayacak 4 ekolojik çizgi üzerinde millet bahçeleri ile ekolojik koridorlar oluşturduklarına değindi.


Su kaynaklarını daha verimli kullanacak, ekosistemi koruyacak adımlar attıklarını, Türkiye’nin emisyon noktasında belirlediği üst sonun daha da altında kalarak süreci yürüttüklerini lisana getiren Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Ülkemiz, gelişmiş bir hayli ülkeye nazaran kirleticiler içinde yok denecek kadar az bir düzeyde bulunuyor. bu biçimde bulunmasına karşın, geleceğimiz olan çocuklarımız için atılması gereken adımları net bir biçimde atacağımızı görüşmede söz ettik. Burada daha kuvvetli adımlar atılması temennisini ilettik ve iklim finansmanına erişim noktasında tüm ülkelerin dayanaklarını istedik. Biz öteki ülkelere nazaran değerli adımlar atıyoruz, iklim finansmanına yönelik bize verilen taahhütler G20 Önderler Doruğu öncesinde bu sorunların aşılması noktasında. Bakanlar seviyesinde yaptığımız istişareler, Önderler Tepesi’ne hazırlıktır. Cumhurbaşkanımız mevzuyu yakından takip ediyor.


İnşallah ülkemize yapılan haksızlığın giderilmesi durumunda Meclis’imizin takdirinde olan Paris Mutabakatı’na taraf olma durumumuz var, ki biz 2016’da imza altına almış lakin taraf olmamıştık, Meclis’imizin takdirinde olan sürecin de hızlanacağını, sıfır emisyon noktasında ülkemizin de projelerini ortaya koyacağını tabir ettik. Verimli bir toplantı gerçekleştirdik. İnşallah atacağımız adımlarla geleceğimize, kentlerimize, ülkemize tüm dünyaya sahip çıkacak süreci işleteceğiz.”

Kurum, Türkiye’nin taraf olmadığı Paris Mutabakatı sürecine ait bir fazlaca ülkenin somut adım atmadığını, kimi mevzuların kelamda kaldığını belirtti.


Dünyaya sahip çıkmak, biyolojik çeşitlilik ile su kaynaklarını korumak için daha somut adımlar atılması gerektiğini belirten Bakan Kurum, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Fosil yakıtların kullanmasının azaltılması, yenilenebilir güç kaynaklarının kullanmasının artırılması, yutak alanların korunması, korunan alanların sayısının artırılması değer arz ediyor. G7 üyesi biroldukça ülkenin dünyayı kirlettiğine şahit oluyoruz. Emisyon ölçülerini, karbon ayak izini azaltacak adımların süratli, çabuk biçimde atılması gerektiğini tartıştık, istişare ettik. Atılacak adımlarla süreç daha olumlu gidecektir. Bu noktada samimi bir duruş sergilenmesi, somut gerçekçi adımların atılması gerektiğini düşünüyorum.”

“ŞEHİRLERİMİZİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE HAZIR HALE GETİRECEK SÜREÇLERİMİZİ BAŞLATIYORUZ”

Yoksullukla çabada akıllık kent uygulamaları, alt gelir düzeyindeki vatandaşlarına yönelik konut uygulamaları, güç kimlik dokümanlı binaların üretimi ve ısı yalıtımlı binaların yapılması konusunda bir epey projeyi hayata geçirdiklerine dikkati çeken Kurum, “Biroldukça ülkeden daha fazla, daha kararlı projeler gerçekleştiriyoruz, Paris Mutabakatı’na taraf olmamamıza karşın. İklim finansmanına erişim noktasında alacağımız dayanaklarla bu süreci daha da süratli hale getireceğiz.” dedi.

Kurum, Artvin, Rize, Trabzon’da yaşanan sel felaketlerinin, epey kısa müddet ortasında bu kadar ağır yağış yaşanması niçiniyle kentlerin altyapısının yetersiz kaldığını bir sefer daha gösterdiğini kaydetti.

İklim değişikliği ile ilgili aksiyon planına Karadeniz Bölgesi’nden başladıklarını anımsatan Bakan Kurum, “Amacımız kentlerin altyapısını, sellere, heyelanlara karşı önlemli hale getirmektir. Cumhurbaşkanımızın deklare ettiğı üzere, Rize’de hem taşkın riski altındaki binaların taşınma süreci tıpkı vakitte sellerden, heyelanlardan ziyan bakılırsan binalara ait 550’si kent merkezinde, global mimariye uygun ve 50 konutun da bir daha köylerde yöresel mimariye uygun biçimde yapılması sürecini başlattık. Kentlerimizi iklim değişikliğine hazır hale getirecek süreçlerimizi başlatıyoruz.” sözlerini kullandı.