Bakan Karaismailoğlu: İstanbul-İzmir Otoyolu üretim kesiminde GSYİH’ye 8,5 milyar lira katkı sundu

Professional

New member
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul-İzmir Otoyolu ile ilgili yazılı açıklama yaparak otoyolun binlerce şahsa istihdam sağladığını ve ülke iktisadına olumlu katkı sağladığını duyurdu. Bakan Adil Karaismailoğlu, güzergah üzerinde 306 yeni işletme evraklı tesis açıldığına dikkati çekerek, “İstanbul-İzmir Otoyolu, üretim bölümünde GSYİH’ye 8,5 milyar lira katkı sunarken, otoyol güzergahı üzerinde 8 yeni OSB konumlandırıldı. Yatırımcılar için çekim merkezi haline gelen bölgede mevcutta bulunan 13 OSB’de ise 2 bin 635 hektar genişleme yapıldı” tabirlerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Yap-İşlet-Devret finansman modeliyle hayata geçirilen projenin, 384 kilometresinin otoyol, 42 kilometresinin ilişki yolu olmak üzere toplamda 426 kilometrelik güzergahı kapsadığını kaydetti.

İstanbul-İzmir O-5 Otoyolu’nda ayrıyeten 2 bin 907 metre uzunluğunda Osmangazi Köprüsü bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, ikisi çelikten yapılan toplamda 21 bin 571 metrelik 38 viyadük, 6 bin 445 metrelik 3 tünel, 179 köprü, 715 hidrolik kutu menfez, 291 alt geçit kutu menfez, 22 kavşak, 18 servis alanı, 4 bakım işletme merkezi, ana denetim merkezi ve 21 gişe alanı bulunduğunu tabir etti.

Projenin kıymetli bir düzlemde olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, “Nüfusun ağır bir kısmının yaşadığı İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ile İzmir vilayetlerinin yer aldığı ve Türkiye’nin dünyaya açılan kıymetli ihracat kapılarından olan bölgedeki proje ile mahallî kalkınmaya da fayda sağlandı. Proje bölgede gündelik hayatı ve ekonomiyi daha da canlandırırken, yöredeki turizm ve endüstrinin gelişmesine katkıda bulundu. İstanbul-İzmir Otoyolu güzergahı boyunca bulunan dinlenme tesisleri, bakım ve işletme merkezleri ile öteki ticari alanlarda binlerce işçi istihdam edildi” değerlendirmesinde bulundu.

GÜZERGAH ÜZERİNDEKİ TESİS SAYISI ARTTI

İstanbul-İzmir Otoyolu ile kentlere daha kısa arada ve süratli ulaşılmasının bölgedeki turizm faaliyetlerini de hareketlendirdiğini vurgulayan Karaismailoğlu, proje yardımıyla bölgedeki vilayetlerin kapasitelerinin üzerine çıktığını, yeni yatırımların da önünün açıldığını söz etti. “Proje daha sonrasında güzergah üzerinde 306 yeni işletme evraklı tesis açıldı. 31 bin yeni işletme evraklı oda turizme katıldı” diyen Bakan Karaismailoğlu, şöyleki devam etti:

“61 bin de yatak eklendi. Bölgedeki turizm dönemi daha da uzarken turizm merkezlerinde ziyaretçi sayısı da arttı. Ticari limanların varlığı niçiniyle Türkiye’den yapılan ihracat ve ithalatın kıymetli bir kısmının gerçekleştirildiği bölge, ulaşımda sağlanan kolaylıklar daha sonrasında gelişmenini sürdürdü. Proje, üretim bölümünde GSYİH’ye 8,5 milyar lira katkı sunarken, otoyol güzergahı üzerinde 8 yeni OSB konumlandırıldı. Yatırımcılar için çekim merkezi haline gelen bölgede mevcutta bulunan 13 OSB’de ise 2 bin 635 hektar genişleme yapıldı. Burada da 54 bin işçi istihdam ediliyor.”

TARIM VE HAYVANCILIK DALLARINDA GENİŞLEME

Ülke iktisadına değerli katkılar sunan tarım kesiminde de proje daha sonrasında gelişmeler yaşandığını aktaran Karaismailoğlu, bölgenin uygun coğrafik şartları ve iklimsel özellikleri yardımıyla ziraî faaliyetlerin her koluna yer verildiği, tarım alanlarında 300 bin dekar ekili alan artışı, üretim hacminde de 408 bin ton artışı sağlandığına dikkati çekti. Karaismailoğlu, “Hayvancılıkta da küçükbaşta 713 bin, büyükbaşta da 350 bin hayvan artışı görüldü. Otoyol yardımıyla tarım topraklarında üretilen eserler, tüketiciye epeyce daha kısa müddette ulaşıyor” sözlerini kullandı.