‘Avrupa’nın kirli atığı Türkiye’ye girmeyecek’

Professional

New member
Adana Plastik Geri Dönüşüm Sanayicileri gazete ilanında, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın yurtharicinden getirilen atık ithalatına yüzde 1 saflık kuralı, teminat mecburiliği, karışık kodlu ithalatın tümden yasaklanması ile ithal edilen hammaddenin gümrükten geri dönüşüm tesisine kadar uydudan takip edilen araçlarla taşınmasına ait düzenlemeleri şikâyet etti.

Bu düzenlemeler niçiniyle Türk endüstrinin gereksinimi olan 756 bin ton hammaddenin orjinal haliyle petrokimya tesislerinden ithal edilmek zorunda kalınarak, 1 milyar 512 milyon çıkışı olacağını ileri sürdü. Adana Plastik Geri Dönüşüm Sanayicileri gazete ilanlarında iflasa sürüklendiklerini, 300 bin kişinin işsiz kalma riskiyle karşı karşıya bulunduğunu argüman etti.

‘ATIKLARI DERELERE ATIYORLAR’

Hürriyet’e ilanı kıymetlendiren bakanlık yetkilileri, Avrupa’nın çöpünün Türkiye’ye girişini önlemek üzere yapılan 4 düzenlemenin değerli olduğunu belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Düzgün firmalar açısından ithalatta zahmet yok. Onlar çöp getirmiyorlar, 20 firma bu düzenlemelerden daha sonra bizden ithalat müsaadesi aldı. Yanlışsız çalışan geri dönüştürülebilir plastik atık getirmeye devam ediyor. Bakın bu ilanda Adanalılar haricinde bir imza yok. Bursa, İstanbul, Türkiye genelinde hiç kimsenin imzası yok ilanda. Zira onlar düzgün ithalat yapıyor, Adana hakikat çalışmıyor. Yüzde 1 saflığa itiraz ediyorlar, kusura bakmasınlar ortasında tehlikeli husus bulaşığı olan pet şişeyi ülkeme sokmam. Teminat almama itiraz ediyorlar. Evet teminat istiyorum ki önüne gelen ithalat yapmasın. Adam sürücüsü üzerine şirket kurmuş, ben onu yakaladığımda üzerinde bir kuruş olmuyor, kime keseceğim cezayı? Alışılmış ki uydudan takip edeceğim ki gdolayıp tarlalara, meralara, derelere atmasın. 200 konteyner mal limanda bekliyor, girişine müsaade vermedim. Mahrece iade sonucu aldık. Bunu geri gönderme maliyeti var lakin adam şirketi kapatmış gitmiş. Gemiye yüklüyorum, denizin ortasında boşaltıyor. daha sonra kıyılarımız kirleniyor. Teminat alıyorum ki bu biçimde durumlarda bertaraf ettiriyorum, ondan aldığım parayla…”

‘ÇANTACILAR ELENECEK’

TOBB Plastik Sanayi Meclis Lideri da olan Yavuz Eroğlu, geri dönüşüm endüstrinin sürdürülebilir etraf ve üretim için değerli olduğunu lakin bunun Avrupa’da da uygulanan kurallar çerçevesinde yapılmasını geri dönüşüm sanayicileri olarak desteklediklerini söylemiş oldu. Avrupa’nın çöp niteliğindeki atığını Türkiye’ye getiren birtakım çantacıların bu kurallarda devre dışı kalacağını vurgulayan Eroğlu, tahminen yeni kuralların uygulanmasında kimi aksaklıklar olduysa da bunların kamuyla gözden geçirilebileceğini söylemiş oldu. Türkiye’nin atık hammadde gereksiniminin lakin yüzde 15’ini içerden sağlayabildiğine dikkat çeken Eroğlu, 1 Ocak 2022’de uygulamaya geçecek depozito iade sistemiyle bu oranın daha da yükselerek, ithalat muhtaçlığının azalacağını tabir etti.

‘ÜLKEYİ KİRLETMEK İSTEYENLERİN ÇAĞRISI’

Etraf Profesörü Mustafa Öztürk, toplumsal medya hesabından Adanalı plastikçilerin davetini, “Avrupa ülkelerinin kirli ve karışık plastik atıklarının Türkiye’ye ithal edilmesini, suların kirletilmesini, firelerin gelişi hoş etrafa dökülerek toprağın; yakılarak havanın kirletilmesini isteyenlerin daveti. Bunlar ülke plastik atıkları için tahlil üretmeyenler. Bu davet, ülkemizdeki plastik atıkların kaynakta farklı toplanmasına ve hammaddeye dönüştürülmesine mani olmanın ilanıdır” bildirisiyle eleştirdi.

: İlginizi Çekebilir

• Bu başla teknik yönetici değil lakin üçkağıtçı bulunabilir
  • Ağlattın bizi Eymen! Okulun birinci günü bu satırları yazdı…
  • Dünyanın değiştiği gün! 11 Eylül’ün 20. yılı…