AVM’lerle perakendeciler içinde ‘ortak alan’ tartışması

Professional

New member
Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel, AVM’lerdeki ortak alan masraflarının perakendecilere 1.5 milyar TL’lik yük oluşturduğunu ve sarfiyatların şeffaf olarak paylaşılmaması halinde protesto başlatacaklarını duyurdu.

AVM’lerdeki güvenlik hizmetleri, elektrik, su ve paklık masrafları üzere kalemler ortak olarak ödeniyor.
BMD Lideri Öncel, “Ortak alan sarfiyatları ismi altında perakendeciye binen yükün tartısı önemli bir sorun lakin bundan çok hesap verilmemesi isyan ettiriyor” dedi.

Öncel, yaptıkları bir anketle BMD üyelerinin yüzde 95’inin ortak alan genel sarfiyatının dökümünü ayrıntılı bir biçimde alamadıklarını tespit ettiklerini söylemiş oldu.


Öncel, bu durumun çözülmemesi halinde AVM’lerde bir ‘perakendeci protestosu’ başlayabileceğine işaret etti.

AYD: TAHLİYE BUYRUKLARINI GÖNDERECEĞİZ

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine nazaran
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Lideri Prof. Dr. Hüseyin Altaş ise, “Protesto hakları gizlidir. Herkes yapabilir. Lakin bu hem de kanunen tahliye niçini. bu biçimde bir durumla müsabakamız durumunda biz de âlâ niyetimizin su istimal edildiğini düşünerek tahliye buyruklarını göndereceğiz” diye konuştu.


‘BİZ DE CİRO KİRASI ÇALANLARI AÇIKLAYALIM’

“Ortak alanlarla ilgili 2017’de çıkan yönetmeliğe harfiyen uyuyoruz. Lakin yönetmelikteki kararların uygulanmadığı bir iki örneği bulup, tüm bölümü kötülüyorlar” diyen Prof. Dr. Altaş, “bu biçimde biz de ciro kirası aldığımız yerlerde cirodan çalan perakendecileri tek tek açık açıklayalım, uygun olur mu? Bu yakıştırmayı tüm perakendecilere yapamayız” diye konuştu.

‘ZAMLARI MASRAFLARA YANSITTIK’

Altaş bahse ait fikirlerini şöyle anlattı:

“Yönetmeliğe uymayan bir iki tane AVM olursa aslına bakarsanız şikayet ediliyor ve bakanlık denetleyip, cezasını kesiyor. Lakin perakende tarafının bu işi biraz speküle ettiğini düşünüyorum.
Ne tribünlere oynuyoruz ne de popülist perakende siyasetleri izliyoruz. Kimseden haksız yere çıkar da sağlamıyoruz. Elektriğe, suya, doğalgaza biz artırım yapmadık, yalnızca yapılan artırımları masraflara yansıttık.


‘LİSTE HAZIRLATMAYA BAŞLATTIK’

Bütün AVM’lerde ortak alan masraflarının bilgilerinı gösteren bir liste hazırlatmaya başladık. Bir iki ay ortasında görülecek ki haksız sağladığımız bir çıkar yok. Bilakis Avrupa’da ve ABD’de olmayan kira indirimleriyle sübvanse ettik”