Aşılı ve aşısız olarak corona virüse yakalanan 2 gencin akciğer tomografisi içindeki fark görüntülendi

Samuag

New member
Elazığ’da Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar, geçtiğimiz yıla oranla ağır bakımda yatan hastaların yaş ortalamasının 65’ten 35’lere kadar düştüğüne dikkat çekti.

Genç olduğu biçimde aşı olmayanlarda hastalığın ağır seyrettiğini tabir eden Uzm. Dr. Azar, “Ben gencim, benim bağışıklık sistemim güçlü” diyen genç bir hastanın akciğerlerinde önemli lekelenmelerin olduğunu ve corona virüs zatürresi olduğunu gördüklerini belitti.

Uzm. Dr. Azar, tıpkı biçimde aşı olup corona virüs hastalığına yakalanan bir öbür genç hastanın akciğer tomografisinde akciğerde rastgele bir sorunun olmadığını ve hastanın durumunun güzel olduğunu gözlemlediklerini kaydetti. Uzm. Dr. Azar, daima şahit oldukları “Keşke biz aşı olsaydık” kelamını tekrar duymamak için herkesi aşı olmaya davet etti.

“GEÇEN YIL 65 YAŞ VE ÜSTÜNDE OLAN HASTA YOĞUNLUĞU ŞU AN 15 İLE 45 YAŞ ARALIĞINA DÜŞTÜ”

Virüsle gayret etmede en büyük silahın aşı olduğuna dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Cebrail Azar, “Pandeminin önünün kesilmesi, hastaların azalması için kesinlikle dikkat etmemiz gereken en kıymetli nokta aşı olmaktır. Bilhassa ebeveynlere en büyük tavsiyemiz, aşı olmalarıdır.

Son vakit içinderda hastanelerde yatan hastaların büyük çoğunluğu aşısızlardan oluşmaktadır. Hastalığa yakalananların yaklaşık yüzde 80-90’ı aşısız olanlardır. Şu an ağır bakımda yatan hastalarının birçoklarının aşısız olduğunu görüyoruz. Maalesef, geçen yıl 65 yaş ve üstünde olan hasta yoğunluğu şuan 15 ile 45 yaş aralığına düşmüştür. Bu da gösteriyor ki aşı koruyor ve hastalığın ağır geçmesini engelliyor” dedi.

“KEŞKE BİZ DE AŞI OLSAYDIK DİYEN ÇOK”

Yakınlarında ve hastalarında “Keşke biz de aşı olsaydık” diyenlerin çoğunlukta olduğunu lisana getiren Uzm. Dr. Azar, “Bunun haricinde hastalığı atlatanların da bize birinci sordukları soru ‘Hocam, aşımı en yakın ne vakit yapacağım’ demesi oluyor. Zira hastalığı önemli geçirdiği için aşının koruyuculukta büyük bir yararı olduğunu görüyor.

Şu an ağır bakımlarda, servislerde yaş ortalaması düşüyor. Tavsiyemiz, ‘Ben gencim, benim bağışıklık sistemim güçlü’ deyip bu virüs illetine karşı savunmasız kalınmamasıdır. ötürüsıyla hastalıkla uğraşta bedenin direnci şayet genetik olarak da zayıfsa ki bunu evvelde ön görmek epeyce güç, bu biçimde maalesef hastalığa bağlı kalıcı hasarlar kalabiliyor” diye konuştu.

Uzm. Dr. Azar, corona virüsün öksürük, nefes darlığı, astımı tetiklemesi, çeşitli teneffüs yetmezliği, kalp ve böbrek hastalıkları üzere biroldukça probleme yol açtığını kelamlarına ekledi.