Aşı Yaptıranlar, Koronavirüsü Ne Kadar Bulaştırıyor?

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Aşı Yaptıranlar, Koronavirüsü Ne Kadar Bulaştırıyor?
Yakın vakitte yapılan kimi araştırmalar, aşılı bireylerde de, COVID-19’a yakalanan aşılanmamış bireylere emsal yüksek viral yükü olduğunu argüman ediyordu. Öteki bir deyişle aşılı bireylerin de, virüsü bulaştırmada aşısız şahıslarla tıpkı aktiflikte olduğu söyleniyordu. Bu sonuçlar, aşıların bulaşmayı önlemedeki aktifliğine ait kaygıları artırmakta gecikmedi.

Fakat görünüşe bu sonuçlar, aslında aşının bulaşmayı engellemede rol oynamadığına dair savları desteklemiyor. Çünkü aşılanmış şahıslarda virüs yükü, aşılanmamış bireylere göre daha süratli bir biçimde temizleniyor. Yani, yüksek viral yükle daha az mühlet boyunca yaşıyorlar. Buradan da, uzmanlara nazaran, aşılanmış bireylerin COVID-19’u bulaştırma riskinin daha az olduğu kararı ortaya çıkıyor.

COVID-19 hastası 471 kişi üzerinde yürütülen bir araştırmada aşılı ve aşısız bireyler içinde tavan virüs yükü oranlarında büyük bir farklılık olmadığı ortaya çıktı. Buna ek olarak, birebir konutta yaşayan şahıslara bulaştırma oranları da tıpkı düzeylerde seyrettiğinden dolayı, aşılı olsa bile bir bireyin tıpkı COVID-19 bulaştırma potansiyeline sahip olduğu argüman edildi. Fakat bu tahlil, yalnızca tavan virüs yükünü dikkate alıyor. Virüs yükünün vakte dağıtılmış ölçüsünü göstermiyor. Virüs yükü, bir insanın bedensel sıvılarından COVID-19 virüsünün ne kadar müddetle dolanımda olduğunu gösteriyor. Aşılanmış şahısların vücutlarında virüs daha az yaşadığı ve daha çabuk temizlendiğinden dolayı, aşılanmamış şahıslara oranla bulaştırma riskini daha az müddet boyunca taşıyorlar. Bu yüzden, vakte yayarak baktığımızda, aşılanmış bireylerin daha az bulaştırıcı olduğu kararı ortaya çıkıyor. Tıpkı sonuçlar, daha bulaşıcı olan Delta varyantı için de geçerli.