Artikülasyon bozukluğu ne demek ?

Muqe

Global Mod
Global Mod
Artikulasyon bozuklugu, bir konusma bozuklugu olarak tanmlanr. Artikulasyon bozukluklar, sozcuklerin veya seslerin dogru sekilde konusulamamasndan kaynaklanr. Artikulasyon bozukluklar, cocuk ya da yetiskin her iki cinsiyet tarafndan etkilenebilir. Artikulasyon bozukluklar, dilin kullanmn etkileyebilir ve konusma kalitesini dusurebilir.

Artikulasyon Bozukluklarnn Nedenleri

Artikulasyon bozukluklarnn nedenleri arasnda ileri yasta baslayan konusma bozukluklar, dogustan gelen sindirim sistemi veya dis bozukluklar, gelisimsel bozukluklar, kulak hastalklar, konusma bozukluklarna neden olan genetik durumlar ve konusma bozukluklarna neden olan kafa travmalar yer almaktadr.

Artikulasyon Bozukluklarnn Belirtileri

Artikulasyon bozukluklarnn belirtileri arasnda sozcuklerin veya seslerin dogru sekilde telaffuz edilememesi, konusmann anlaslamaz olmas, konusmann anlaslmas icin sozcuklerin uzun sure tekrar edilmesi ve konusma bozukluklarna neden olan fiziksel veya genetik durumlarn varlg yer almaktadr.

Artikulasyon Bozukluklarnn Tedavisi

Artikulasyon bozukluklarnn tedavisinde konusma terapisi, dil terapisi, fizyoterapi, kulak ve bogaz cerrahisi, cocugun yasna, zorluklarna, beklentilerine gore ozel olarak tasarlanms egitim programlar veya ozel ogretim yontemleri kullanlmaktadr. Artikulasyon bozukluklarnn tedavisi, cocuklarn telaffuz becerilerini gelistirmeleri veya duzeltmeleri icin duzenli bir sekilde uygulanmaldr.

Sonuc

Artikulasyon bozukluklar, konusma bozukluklar arasnda en yaygn olandr. Artikulasyon bozukluklar, cesitli nedenlere bagl olarak ortaya ckabilir. Artikulasyon bozukluklarnn tedavisinde konusma terapisi, dil terapisi ve diger egitim programlar kullanlmaktadr. Artikulasyon bozukluklarnn tedavisinde tedavi suresinin uzun olmas ve tedavinin duzenli olarak uygulanmas gerekmektedir.