Arçelik, Mısır’da beyaz eşya fabrikasının temelini attı

RAM

New member
Dünya genelinde 9 ülkede 30 üretim tesisi ile faaliyet gösteren Arçelik, üretim ağını genişletiyor. Mısır’da Beko markasıyla beyaz eşya üretimi yapacak tesisin temellerini attı. Burada üretilen Beko beyaz eşyalar Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde satılacak.

Arçelik’in 100 milyon dolar yatırımla inşa ettiği tesis tamamlandığında 2 bin bireye istihdam sağlayacak. Üretimin yüzde 60’ının ihraç edilmesi, kalan kısmının Mısır’da satışa sunulması planlanıyor. Yılda 250 milyon dolar ihracat gerçekleşmesi planlanıyor.

Yılda 1,5 milyon adet üretim kapasitesi

2023 yılında tamamlanması planlanan tesis, 114 bin metrekare alana ve yılda 1,5 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacak. Fabrikada birinci kademede soğutma eserler, kombi, fırın, ankastre ve ocak eserleri, daha sonraki evrede ise klima, televizyon ve çamaşır makinesi üretilecek.

7 Aralık 2022 tarihinde Kahire’de gerçekleşen fabrikanın temel atma merasiminde konuşan Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu şunları söylemiş oldu:

“Avrupa’nın önde gelen beyaz eşya markalarından biri olan Beko’nun, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde de bir muvaffakiyet kıssası yazabileceğine inanıyoruz. Mısır, artan nüfusu, gelişen iktisadı ve stratejik pozisyonu ile bölgedeki büyüme amaçlarımıza ivme kazandıracak. Mimarisinden gereç seçimine, üretim süreçlerinden geri dönüşüme sürdürülebilirlik odağında tasarlanan fabrikamız, su ve güç verimliliği amacı ve “sıfır atık” vizyonu ile faaliyet gösterecek. Arçelik olarak, yetkinliklerimizi Mısır’ın sunduğu fırsatlarla birleştirerek küresel pozisyonumuzu daha da üste taşımayı amaçlıyoruz.

Arçelik, fabrikanın yanı sıra mağaza ve hizmet noktası konusunda da adımlar atıyor. Mısır’da mevcut 500 mağaza ve 83 hizmet noktasına ek olarak 250 yeni mağaza ve 50 yeni hizmet noktası faaliyete geçecek.