Antalya’da “zehirli baklava” sanıkları için istenen ceza belirli oldu

Samuag

New member
Antalya’da gönderdiği baklavayla kayınpederini zehirlediği teziyle tutuklanan Ferudun Alkan ve tutuksuz 2 arkadaşı hakkında 40’ar yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Zehirli baklava göndererek eşi Melek A. ve kayınpederi Metin Kabakçı’yı öldürmeye çalıştığı sebebi öne sürülerek tutuklanan Ferudun A. ve kendisine yardım ettikleri öne sürülen arkadaşları tutuksuz sanıklar Melike E. ve Osman G. hakkında “tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” kabahatinden hazırlanan iddianame Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Melek A’nın, eşi Ferudun A. ile yaşadıkları uyuşmazlık niçiniyle babası Metin Kabakçı’nın meskenine gittiği açıklandı.

Sanık Ferudun A’nın eşiyle konuşmak için iki arkadaşından yardım istediği aktarılan iddianamede, Melike E’nin müştekileri arayarak kendisini Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü vazifelisi olarak tanıttığı ve aileyi ziyaret etmek istedikleri söylemiş olduği kaydedildi.

Ferudun A’nın Melike A. ile pastaniçin baklava aldığı ve yanında taşıdığı tozu tatlıya döktüğü, bu sırada internet kafeye giden Osman G’nin ise düzmece nazaranvli kartı bastırdığı bildirildi.

DÜZMECE KART İLE MESKENE GİRMİŞLER

Melika A. ve Osman G’nin uydurma kartları göstererek meskene girdikleri vurgulanan iddianamede, meskende babası ve ablası bulunan Melek A’nın sanıklara çay ile getirilen baklavadan ikram ettiği açıklandı.

Sanıklardan Melike E’nin ikram edilen baklavadan yemediği, Osman G’nin ise dilimin yalnızca uçundan aldığına işaret edildi.

KABAHATLERİNİ KABUL ETTİLER

Tatlıdan 3 dilim yiyen baba Metin Kabakçı’nın rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı, gözaltına alınan sanıkların üzerlerine atılı cürmü kabul ettikleri kaydedildi.

Baklavaya dökülen hususun Antalya Kriminal Polis Laboratuvarında incelendiği ve yüksek dozda alındığı takdirde “akut toksik” tesir gösterdiğine dair rapor hazırlandığı bildirildi.

Ayrıyeten unsurun ölçüsü ve kim tarafınca kullanımı durum sıhhate ziyanlı olacağı konusunda İstanbul İsimli Tıp Kurumu Başkanlığından rapor istendiği aktarıldı.

Ferudun A’nın, sakinleştirici tesiri olduğunu bildiği ilacı, ailenin konuşma sırasında sakin kalması için baklavaya döktüğü beyanına iddianamede yer verildi. Öbür 2 sanığın da tatlının ilaçlı olduğunu bildikleri vurgulandı.

40 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

İddianamede, sanıkların, Melek A. ve Metin Kabakçı’yı “tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” hatasından 26’şar yıldan 40’ar yıla kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Metin Kabakçı, kızının birkaç gün kendilerinde kaldığını, bu sırada Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğünden olduklarını söyleyen iki kişinin konutlarına geldiğini söylemiş oldu.

“4 GÜN daha sonra HASTANEDE KENDİME GELDİM”

Bu iki kişinin getirdiği baklavadan yediğini anlatan Kabakçı, “Baklavadan 3 dilim yedim, bir süre daha sonra bayılmışım gerisini hatırlamıyorum. 4 gün daha sonra hastanede kendime geldim. Hemşireler ‘Damadın baklava getirmiş, zehirlenmişsin, komadaydın’ dediler. Bütün ailem ölebilirdi. Artık tatlı ikram edildiğinde direkt o kaygıyı yaşıyorum” diye konuştu.

Melek A. ise 16 yıllık evli olduğu Ferudun A’dan daima şiddet gördüğünü öne sürdü.

“AYNI İLACI MEYVE SUYUMA KOYMUŞTU”

Eşinin meskene gönderdiği baklavaya döktüğü maddeyi daha evvel meyve suyunda kendisine içirmeye çalıştığını ileri süren Melek A, “Sanığın cezasını çekmesini istiyorum. Daima aileme ziyan vermekle tehdit ediyordu. Daha evvel ellerimi ve ayaklarımı bağlayarak azap etmişti, sopayla dövmüştü. Meyve suyunun içine bu ilacı koymuştu, bardağın yarısını bile içmeden kendimi kaybetmiştim” tabirlerini kullandı.

Müştekilerin avukatı Burak Yaman da ulaşılması güç olan kelam konusu maddeyi sanığın nereden temin ettiğini bilmediklerini lisana getirdi.

NE OLMUŞTU?

Muratpaşa ilçesinde kocası Ferudun A’dan ayrılmak isteyen Melek A, konutunu terk ederek babaevine yerleşmişti. Teze bakılırsa, buna sonlanan kocası 21 Kasım 2020’de kayınpederinin meskenini kurşunlamış, gözaltına alınan şüpheliye 45 gün uzaklaştırma cezası verilmişti.

Melek A’nın babası Metin Kabakçı’nın 27 Kasım 2020’de toplumsal hizmetlerden geldiklerini söyleyen iki kişinin getirdiği baklavadan zehirlendiği şikayeti üzerine polis grupları harekete geçmişti. Meskene erzak ve baklava getirdikleri belirlenen Osman G. ve Melike E. ile materyalleri gönderdiği ileri sürülen damat Ferudun A. gözaltına alınmıştı.