Anne kızlarını istismar eden babayı vurdu: Tutuksuz yargılansın kampanyası

Samuag

New member
İzmir’de Asya D. isimli bayan, iki kızına istismarda bulunduğu argümanıyla baba Serkan E.’yi silahla vurarak yaraladı.

Olay, 7 Eylül’de saat 02.00 sıralarında, Konak’ın Hilal Mahallesi’nde meydana geldi. 2’si erkek 4 çocuk babası işsiz Serkan E., argümana bakılırsa, 9 yıl evvel büyük kızı Ecem B.’ye (19) cinsel istismarda bulunmaya başladı.

4 yıl süren istismar olayı, Serkan E.’nin bir öteki cürümden cezaevine girmesiyle son buldu. Ecem B. durumu daha sonradan annesine anlattı. Fakat gerçek olabileceğini düşünmeyen anne Asya D., çocuğunu doktora götürdü.

Psikiyatri tedavisi goren ve ilaç kullanan Ecem B. bir süre daha sonra kaçarak evlilik yaptı ve meskenden uzaklaştı. Tahliye olduktan daha sonra meskene dönen Serkan E., bu kere küçük kızı Sıla E.’ye istismarda bulunmaya başladı. Ecem B. ise eşi askere gidince ayrıldığı baba konutuna geri döndü.

Bir gün Sıla E., annesi Asya D.’ye olayı anlattı. Bunu duyan Ecem B. de kendi yaşadıklarını hatırlattı. Asya D. ses kayıt aygıtı alarak kızı Sıla E.’nin üzerine yerleştirdi. bir süre daha sonra tekrar eden istismar, kayıt aygıtıyla kaydedildi.

AĞIR YARALANDI

Sesleri dinleyen Asya D., boşanmalarına karşın tıpkı konutu paylaştığı eşinin odasına girdi. Çıkan tartışmada Asya D. konutta bulunan tabancayla Serkan E.’ye ateş eti. Ağır yaralanan Serkan E. hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı. Gözaltına alınan Asya D. ise, süreçleri daha sonrası sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

HATA DUYURUSUNDA BULUNULDU

Asya D.’nin avukatı Abdi Yaşar öncülüğünde toplumsal medyada şüphelinin özgür kalması için #asyatutuksuzyargılansın başlığıyla kampanya başlatıldı. Öte yandan tedavisi süren Serkan E. hakkında, ‘cinsel gayeyle çocuğu hürriyetinden mahrum bırakma’ ve ‘öz çocuğuna cinsel istismarda bulunma’ hatalarından, cürüm duyurusunda bulunuldu.

“KORKUDAN ANLATAMADIM”

Soruşturma kapsamında alınan tabirlerde olayın bilgileri da ortaya çıktı. Serkan E.’nin istismarda bulunduğu öne sürülen birinci çocuğu Ecem B.’nin tabirinde, tacizin 9 yıl evvel başladığını söylemiş oldu. 4 yıl süren taciz müddetince babasının, olayı annesine anlatmaması için kardeşlerini öldürmekle tehdit ettiğini lisana getiren Ecem B., “Korkudan bir şey an anlatamadım. 7 Eylül’de annem kaydı dinledi. Ses kayıtlarında kardeşim Sıla, ‘git başımdan artık’ diyordu. Ve bir daha kayıtlarda babamın kardeşimi taciz ettiği vardı” dedi.

“ÜÇÜNÜZ BENİM İSTEDİĞİMİ YAPACAKSINIZ”

Olayın ortaya çıkmasının akabinde annesi ile babasının tartışmaya başlatığını anlatan Ecem B., şunları söylemiş oldu:

“Annem ‘Bunu nasıl yaparsın’ dedi. Babam ise ‘Madem öğrendin kabulleneceksin. Büyük kızın eşinden boşanacak. Üçünüz benim istediğimi yapacaksınız’ dedi. Bunun üzerine annem ‘Karakola gideceğim’ dedi. Akabinde annemin ‘Bırak saçımı’ söylemiş olduğini duydum. daha sonrasında silah sesi duyuldu.”

Anne Asya D. ise ses kayıt aygıtını delil oluşturmak için kızının üzerine yerleştirdiğini söylemiş oldu. Kaydı dinledikten daha sonra Ecem B. ile Sıla E.’nin başına gelenlerin tesadüf olamayacağını anladığını anlatan Asya D. şunları söylemiş oldu:

“Ses kayıt aygıtı aldım. Kızımın iç çamaşırının içine dikerek yerleştirdim. Şayet ki baban bir daha birebir şeyleri yaparsa tuşuna bas, çalıştır dedim. bu biçimde yapmamın sebebi, sahiden bu biçimde bir durum var ise polise giderek şikayetçi olma istediğimdendir. Ses kaydını yapmış lakin utandığından çabucak verememiş. Olay günü dinlediğim ses kaydında ‘Ecem B ile yaşayamadığımı senle yaşadık. Neydik ne olduk’ diyordu. Serkan, üçümüze bakarak. ‘Madem öğrendin. bu biçimde üçünüz de kuma olursunuz, birebir anda bağ yaşarız’ dedi. Polise şikayet edeceğimi söylemiş oldum. Saçımı çekip beni fırlattı. Yere düştüm. Kalkınca aynanın önünde eşime ilişkin silahı aldım. Ateşledim.”

“DİNLEDİĞİNİZDE TÜYLERİNİZ DİKEN DİKEN OLUYOR”

Sıla E.’nin sözü ise 18 yaşıdan küçük olduğu için Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) alındı.

Mevzuyla ilgili konuşan Asya D. ve Sıla E.’nin avukatı Abdi Yaşar, Serkan E.’nin çocuğunu fırsat bulduğu her yerde istismar ettiğini belirtip, “Bu çocuk yaşadıkları daha sonrası içine kapandı. Arkadaşlarıyla oturamıyor, yemek yiyemiyor. İstismarın yer aldığı ses kaydını dinlediğinizde insan olarak tüyleriniz diken diken oluyor, yüreğiniz yanıyor. Otomobilde, kızı zorla öpmeye çalışıyor. Çocuğa söylemiş olduği kelamlar var. Yaklaşık 20 saatlik ses kaydı mevcut. Artık toplum olarak bunları kaldırabilecek gücümüz ve gücümüz kalmadı” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GERİMİZDE OLACAĞINI BİLİYORUZ”

Olayı öğrenen Asya D.’nin, Serkan E.’ye bu durumu sorup polise şikayetçi olacağını söylemesi üzerine şiddete uğradığını, bunun üzerine odadaki silahı alıp gaye gözetmeden havaya ateş edip sokağa kaçtığını söyleyen avukat Yaşar, “Türkiye için hassas bir mevzu. Türkiye’nin gerimizde olacağını biliyoruz. Bu niçinle toplumsal medyada kampanya başlattık. Küçük kızı istismar eden baba için adalet sistemi süratli kullanılsın. Çocuk şu an psikoloğa gitmeye başladı, psikolojisi fazlaca makus durumda” dedi.