ABD, United Airlines: “Boeing 737 Max 9 yakında yeniden uçacak”

Samuag

New member
Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 Max 9 uçaklarının bu ayın başlarında Alaska Havayolları uçağı tarafından yapılan acil inişin ardından uçmaya devam etmesine izin verecek ayrıntılı bir denetim çerçevesini onayladı. Federal Havacılık İdaresi'nin açıklamasının hemen ardından United Airlines, yere indirilen uçakların önümüzdeki Pazar gününden itibaren hizmete dönmesini beklediğini söyledi.

United Airlines'ın baş operasyon sorumlusu Toby Enqvist, “Her Max 9 uçağını ancak bu kapsamlı denetim süreci tamamlandıktan sonra hizmete geri göndereceğiz. Uçağı Pazar gününden itibaren planlı hizmete dönmeye hazırlıyoruz” dedi.

FAA'nın duyurusu, ajansın 5 Ocak'ta Alaska Havayolları uçağında meydana gelen kazanın ardından 171 Max 9'u yere indirmesinden sonra önemli bir adım. Mahsur kalan 737 Max'ler, gövdesinde panel patlaması yaşayan, yolcuları açık havaya maruz bırakan ve acil iniş gerektiren Alaska Havayolları uçağıyla aynı konfigürasyona sahip. Kazada yaralanan olmazken, güvenlik müfettişleri olayın felaket olabileceğini söyledi.

FAA, FAA'nın “gelişmiş bakım” süreci kapsamında, havayollarının belirli cıvata ve bağlantı parçalarının incelemesini, fişler ve bileşenlerin ayrıntılı görsel incelemelerini gerçekleştireceğini ve “her türlü hasar veya anormal durumu” ele alacağını söyledi. “orijinal tasarıma uygun ve operasyon açısından güvenli” ve “süreç tamamlanana ve orijinal tasarıma uygunluk teyit edilene kadar hiçbir uçak” çalışamaz.