70’lık dağcı Himalayalar’da

Samuag

New member
Rüştü Hatipoğlu 70 yaşında emekli bir bürokrat. En büyük tutkusu dağlara tırmanmak. Uzun süren memuriyet hayatından daha sonra 2015’te emekli olan Hatipoğlu, birinci tırmanışını 55 yaşında Kaçkar Dağı’nda yapmıştı. daha sonrasında yurt içi ve yurt haricinde biroldukca dağa tırmandı. 5 kere Himalayalar’a çıktı. Hatipoğlu bu tutkusunu bu kere hayli manalı bir proje için hayata geçirdi.

Dostlarının ‘Geçkin Gezgin’ lakabını taktığı Hatipoğlu eğitimden yoksun kalan çocuklar için Himalayalar’a tırmandı. 70 yaşında 19 gün süren bir seyahat yapan ve güçlü bir tırmanış gerçekleştiren Hatipoğlu tam 4 bin 800 metredeki Gokyo Gölü’nün olduğu tepeye tırmandı, çocuklar için 32 bin TL’den çok bağış topladı. Gokyo Gölü dünyanın en yüksek 3’üncü tatlı su gölü olarak biliniyor. Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı (TEGV) takviyesiyle toplanan bağışlar 70 çocuğun eğitimi için kullanılacak.

YOLA ÇIKACAĞI GÜN AĞABEYİ VEFAT ETTİ

Hatipoğlu bu seyahati yalnızca fizikî zorluklara değil, yüreğinin ortasına oturan acılara karşın gerçekleştirdi. Yola çıkacağı gün ağabeyi vefat etti.

Sabah gazetesine konuşan Hatipoğlu, ”Bu seyahati kendim için yapsaydım yoldan geri dönerdim. Ancak işin ucunda ulvi bir maksat vardı. Acıma karşın bu amacı gerçekleştirdim. Amacımız 14 bin TL’ydi. 32 bin TL’yi aştık” dedi.

TEPEDE MEMNUNLUKTAN AĞLADI

Himalayalar’a tırmanışın latifeye gelmeyeceğini ve tehlikeli bir seyahat olduğunu anlatan Hatipoğlu, ”Çok sarp kayalıklardan, yanı başınızın uçurum olduğu yollardan yürüyorsunuz. Benim yükseklik endişem da var. Lakin o kaygıyı hiç düşünmedim. Yalnızca çocuklara, maksadıma odaklandım. Seyahatin ruhsal tesirleri de oluyor. İnsan kendini fazlaca yalnız hissediyor, hele ki bu yaşta aileden uzak kalmak büyük bir boşluk hissettiriyor. Her türlü zorluğu yalnızca amaca odaklanarak aştım. Doruğa ulaştığımda memnunluktan hüngür hüngür ağladım” diye konuştu.

DAĞCILARA EĞİTİM SLOGANLARI ATTIRDI

Seyahati sırasında birfazlaca farklı ülkeden tırmanan gezginler olduğunu anlatan Hatipoğlu, birfazlaca kişinin kendisine, ”Bu yaşta niye bu riski alıyorsun? Emelin ne” diye sorduklarını söylemiş oldu. Hatipoğlu ”Ben de onlara çocukların eğitimi için tırmandığını anlattım. Konuştuğum herkes hem şaşırdı birebir vakitte beni taktir etti” dedi. Hatipoğlu yol arkadaşlarından birfazlaca bireye hem Türkçe birebir vakitte öbür lisanlarda ”Bir çocuk değişir, Türkiye gelişir” diye slogan attırdı.