10 yıl süreyle yasaklanan Malavi’deki Rastafaryan çocuklar okula geri dönebilecek

Samuag

New member
Ülkenin Yüksek Mahkemesinin tarihi bir kararı sayesinde Malavi’deki devlet okullarına dönebilecek yaklaşık 1.200 Rastafaryan çocuk var. Afrikalı öğrenciler, saçları nedeniyle okul sisteminden dışlandıkları on yılın ardından, önümüzdeki ay 7.000 kuruma geri dönecekler.

Mahkeme, 2010 ve 2016 yıllarında devlet okullarına kabul edilmeyen iki Rastafaryan adına yapılan dilekçeyi karara bağladı. 15 Mayıs Pazartesi günü mahkeme hakimi, Ulus Ntaba“Eğitim Bakanlığı’na Rastafaryan topluluğunun tüm çocuklarının 30 Haziran’a kadar sınıfa girmesine izin verecek bir bildiri yayınlaması” emrini veren cümleyi ortaya çıkardı.

Demokrasi ve insan hakları. Economist’e göre Malavi “yılın ülkesi”

kaydeden Enrico Franceschini

17 Aralık 2020

Öğrencilerin ve tesisin uygun hijyenini sağlamak için gerekli olduğu gerekçesi ile rastalı çocukların dışlanması, anayasaya aykırı olarak tanımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Rastafaryan azınlığa mensup çocukların saçlarını kesme talebi ayrımcı ve küçüklerin eğitim hakkının ihlali olacaktır.

Rastafaryanizm, 1930’larda Jamaika’da İncil’in bazı ilkelerine dayanan ve Batı sömürgeciliğine karşı geliştirilen İbrahimi bir dindir. Çocuklarını okutmak için saçlarını kestirmeyi seçen aileler -bu tarikata inananlar için lanetlenmiş bir uygulamadır- büyük bir fedakarlık yapmayı kabul etmişlerdir.

Malavi seçimleri, muhalefet liderinin tarihi zaferi

kaydeden RAFFAELLA SCUDERİ

28 Haziran 2020

2010 ve 2016 yıllarında iki çocuk tarafından sunulan ve daha sonra okula yeniden kabul edilen şikayetten başlayarak, dava, talebi ülkedeki tüm Rastafaryan topluluğuna ileten üç insan hakları örgütü tarafından gündeme getirildi.

Mahkeme kararı azınlık için bir başarıdır. Üyelerinin birçoğu, bu çocukların uğradığı büyük zararın altını çizerek, çocuklarının okuldan dışlanması nedeniyle hükümetten tazminat talep etmeye başladı. Talepler arasında, okuldan dışlanan gençlerin kaybedilen yılları telafi etmelerine yardımcı olacak profesyonel programlar ve fonlar oluşturulması da var.

konular