1 milyar dolarlık markasını 19 yaşında kurdu! 10 yıl daha sonra işine geri döndü… Artık onu tanımayan yok

Professional

New member
Ben Francis, şu anda 1 milyar dolarlık bir fitness giysi markası olan Gymshark’ı çabucak hemen 19 yaşındayken kurdu.

2015 yılında CEO olarak nazaranvinden ayrıldı. Artık dümene geri döndü ve CNBC’ye, niye geri adım atma sonucunın şirket için en yeterlisi olduğunu düşündüğü hakkında konuştu.

Artık 29 yaşında olan kurucu, ağustos ayında role döndükten bir hafta daha sonra CNBC Make It’e “Yirmili yaşlarımın başındayken CEO benim için gerçek rol değildi” dedi.

Francis, “Sırf epeyce süratli büyüyen bir işe başlamış olmam, en ehil baş yönetici olduğum manasına gelmiyordu” dedi.

Çevrimiçi spor giysi ve aksesuar markası Gymshark, Francis’in yalnızca on yıl evvel bir üniversite öğrencisi olarak web sitesinin birinci yenidenını oluşturmasından bu yana süratli bir büyüme kaydetti.

Şirketin temmuz ayındaki en son tam yıllık mali neticelerina göre, cirosu son dört yılda on kat artarak bu yıl 400 milyon sterline yükseldi.

Gymshark ayrıyeten sadece son 12 ayda çalışan sayısını 800′den çok işçiye kadar neredeyse ikiye katladı. Francis altı yıl evvel CEO olarak nazaranvinden ayrıldı ve dizginleri Reebok’ta eski bir yönetici olan bu biçimdeki genel müdür Steve Hewitt’e devretti.

Francis, işin birinci senelerında “iş için en uygun kişi olmadığını” hissetti. Geriye dönüp bakıldığında, geri adım atmanın aslında kendisine işin farklı alanlarında çalışmayı denemek için “inanılmaz bir fırsat” verdiğini söylemiş oldu.

Francis, son altı yılını baş teknoloji sorumlusu, pazarlama müdürü ve eser müdürü dahil olmak üzere bir dizi nazaranvde çalışarak geçirdi.

Hewitt ve Lider Paul Richardson’ın tam dayanağına sahip olduğu için, bunun ona hem zayıf istikametleri üzerinde çalışması tıpkı vakitte “başarısızlık kaygısı duymadan” kuvvetli istikametlerini geliştirmesi için vakit verdiğini söylemiş oldu.

İNGİLTERE’NİN NİKE’A KARŞILIĞI

İşe yalnızca iki hafta geri dönmesine karşın, Francis’in iş için argümanlı planları var. Kanada’da Lululemon, ABD’de Nike ve Under Armor ve Almanya’da Adidas ile Puma üzere farklı ülkelerin kendi ünlü spor giysi markalarına sahip olmasını beğendiğini söylemiş oldu.

Francis “Gerçekten Gymshark’ın İngiltere’nin bu markalara yanıtı olabileceğini düşünüyorum. Lakin bu bizim için her şeyin başladığı ve bittiği yer İngiltere’dir demek değil, beraberinde gerçek manada global bir marka olmak istiyoruz” dedi” dedi.

Francis, araba üreticisi Jaguar Land Rover üzere öbür markalardan da ilham aldığını söylemiş oldu:

“Onların bir İngiliz markası olduklarını ve büyüdüğüm yerin çabucak ötesinden olduklarını biliyorum, lakin yurt haricindeyken o kadar havalı ki… Araçlarının etrafta süzüldüğünü görüyorsunuz.”

Francis, Birmingham’ın çabucak haricindeki Solihull’da bulunan Gymshark ile Birleşik Krallık’ın West Midlands bölgesinde köklerine yakın kaldı.?

GYMSHARK’IN KÖKENLERİ

Bir fırın astar şirketi işleten büyükbabası için bir genç olarak iş tecrübesi yaşarken, Francis kendi işini de kurmak istediğine karar verdi.

ondan sonrasında okulda bir bilgi teknolojisi dersi, Francis’in web siteleri ve uygulamalar oluşturma tutkusunu ateşledi. hem de, Francis fitness ile de ilgilendi.

Francis “daha sonra bu iki şey bir ortaya geldi ve bir sürü fitness web sitesi yapmaya başladım, her şeyden hayli cümbüş içindi” dedi.

Francis, 2011 yılında, Birmingham’daki Aston Üniversitesi’nde 19 yaşında bir öğrenciyken, Gymshark web sitesinin birinci versiyonunu yarattı.

2012′de okul arkadaşı Lewis Morgan ile işi birleştirdi. Fitness sanayisinde çalışmaya istekli olan çift, başlangıçta Gymshark web sitesini fitness desteklerini “dropship” yapmak için kullandı.

Drop Shipping, bir işletmenin müşteri siparişlerini alması, lakin eserleri stokta tutmamasıdır.

Bu, eserleri pazarlamak ve satmak için aracı olarak aktif bir biçimde hareket ettikleri manasına gelir, ek maliyet ve pay senedi satın alma riskini üstlenmek zorunda kalmazlar.

Dropshipping’den kazandıkları parayı ve Francis’in Pizza Hut’ta teslimatçı olarak çalışarak kazandıklarını kendi spor kıyafetlerini yapmaya başlamak için bir dikiş makinesi ve ekran yazıcısı satın almak için kullandılar.