1.2 milyar dolarlık altın için dev yatırım

Professional

New member
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) bünyesinde bulunan Koza Grubu’nun Ağrı’da bulduğu rezerv için birinci üretim adımı dün atıldı. Ağrı’nın yaklaşık 80 kilometre güneydoğusunda, Diyadin ilçesinin Mollakara köyü civarında yer alan Mollakara altın-gümüş üretim tesisinin temel atma merasimin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve TMSF Lideri Muhiddin Gülal’ın iştiraki ile gerçekleşti.

İŞLETME MÜHLETİ ARTACAK

Bugüne kadar 197 sondaj çalışması gerçekleştiren projede 2022’nin son çeyreğinde altın-gümüş dökümü yapılması planlanıyor. Üretim tesisi ve madende toplam 500 kişilik istihdam oluşturulacak.160 milyon maliyetle yapılacak üretim tesisinin ömrü ise 5-6 yıl olarak planlanıyor. Üretim süreci devam ederken alınması planlanan sondaj müsaadelerinin olumlu gelmesi halinde Van hudutları içerisinde de çalışmalar yapılacak. Mümkün ek rezervlerle tesisin işletme mühletinin de 2-3 kat artması hedefleniyor. Merasimde konuşan Bakan Dönmez, “Bugün insanoğlu daha konforlu bir hayatın izlerini sürüyor. Fakat birden fazla kişi süratle gelişen teknolojinin ulaştığı bugünkü noktanın altında madenciliğin yattığının farkında değil. Etrafımızdaki her şey madenciliğin yapıtı. Bizler bu yüzden maden hayattır diyoruz. Bizler bu yüzden madencilik; gelişimin, büyümenin temelidir diyoruz. Karadeniz’de bulduğumuz doğalgaz ne kadar kıymetliyse, yenilenebilir güçteki her bir kilovatsaat üretim ne kadar pahalıysa, madencilikte tıpkı oranda değerli” diye konuştu.

‘MADEN DE ETRAF DE BİZİM’

“Madenler de bizim, etraf de. İkisinden de vazgeçemeyiz” diyen Dönmez, “Burayı rehabilite ettikten daha sonra burayı tanımayalım. Faaliyet periyodundaki olumsuz imajları ziyadesiyle ağaçlandırarak giderelim. Bugün Türkiye’nin altın kaynağı 1.175 tondur. Geçtiğimiz yıl 42 ton altın üreterek bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza attık. Bu sene 45 ton üzeri bir üretim yapmayı hedefliyoruz. 5 yıl içerisinde üretim amacımızsa yıllık 100 tona ulaşmak. Mollakara altın ve gümüş projesinde bugüne kadar 197 sondaj yapıldı. Bunların sonucunda 20 ton altın ve 3.5 ton gümüş rezervi tespit edildi. Tesisimizin işletme ömrü çalışmaların genişletilmesiyle birlikte 15-20 yıla kadar çıkacak” biçiminde konuştu.

STRATEJİK ÜRETİM ALANI

Ağrı için epeyce değerli bir tesisi devreye aldıklarını söyleyen Muhiddin Gülal, “2020’de Türkiye’de üretilen 42 ton altının 8.1 tonunu biz ürettik. Koza bu manada fazlaca stratejik bir şirket. Biz kayyum olarak idaresi devraldığımızdan itibaren bünyemizdeki tüm şirketler süratli bir büyüme gösterdi. Etkin büyüklük 43 milyar lira düzeyinden 72 milyar liraya geldi. Koza da bizim devrimizde yüzde 144 büyüdü. 13 lira düzeyindeki bedeli 129 liraya yükseldi. Bu tesisle birlikte bu kıymetlerin daha da yükseleceğini düşünüyoruz. Bu tesisle yıllık altın üretimimizde ikiye katlanacak. Bölgeye toplumsal ve ekonomik olarak önemli katkı sağlayacak. 500 bireye direkt 2 bin 300 bireye de dolaylı istihdam sağlayacak” diye konuştu.

20 TON ALTIN VE 3.5 TON GÜMÜŞ

Ağrı’nın tarihi, kültürü ve coğrafyası ile farklı bir yere sahip olduğunu söyleyen Bakan Varank, “Burası Asya’ya açılan kapımız. Altın finansal dalın en kıymetli aktörlerinden. Madencilik bölümünü yalnızca kendi üretim ve istihdamla pahalandırmak yanlışsız olmak. Çok sayıda dalla birlikte işliyor. Gelişmiş ülkelerde madenciliğin itici gücünden çok faydalanıyor. Son 10 yılda madencilik dalında faaliyet gösteren girişimcilik sayısı yüzde 25 arttı. Ağrı’da piyasa bedeli 1.2 milyar dolar olan 20 ton altın ve 2.8 milyon dolar olan 3.5 ton gümüş rezervi tespit edildi” dedi. Altın madenciliğinde ise 6 milyar dolarlık bir yatırım hacmine ulaşıldığını aktaran Varank, şunları söylemiş oldu:

ETRAFA DİKKAT EDECEĞİZ

“Altında 13 bin istihdam yakaladık. Bölümü daha da ileri götürecek projeleri hayata geçireceğiz. Türkiye kanıtlanmış altın rezervlerinde dünyada 12’nci sırada ancak üretimde biraz geri kalmış durumdayız. Çıkan eser 0.92 tenorle fazlaca daha varlıklı özelliğe sahip. Bu hususta etraf ile ilgili hassasiyetleri de dikkat etmemiz gerekiyor. Hepimiz görüyoruz, etraf alarm veriyor. Toz, gürültü patlatma ve havada gaz ölçümleri nizamlı biçimde yapılacak. Üretimde çağdaş prosedürler kullanılacak. Çevresel tesirler minimuma indirilecek. Ekonomik ömrü tamamlandıktan daha sonra etraf yine tabiata kazandırılacak. Katma bedelli üretim yaparken etraf hassasiyeti ile örnek olacak.”

Koza Altın İşletmeleri’nin Türkiye genelinde ruhsat sahibi olduğu alanlarda ekonomik olarak üretilebilir 65 ton rezervi bulunuyor.